Tam zamanında üretim yönetimi ve Türk deri sanayinde uygulanabilirliği
Just in time production system and its' applicability in Turkey leather industry
- Tez No: 89490
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Günümüz rekabet ortamında pazar ve teknolojideki değişimler yönetim sistemlerini de etkilemiş ve yeni yönetim modellerine geçiş bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu modellerin en önemlisi ve en yaygın kabul göreni Toplam Kalite Yönetimidir. Toplam Kalite Yönetimi (TKY), bugün dünyada her çeşit organizasyonu mükemmele doğru götürecek bir yönetim felsefesi olarak evrensel bir kabul görmektedir. Bu çalışmada Toplam Kalite Yönetimi modeli ile bu modelin önemli bir aracı olan Tam Zamanında Üretim Sisteminin (TZÜ) deri konfeksiyon sanayiinde uygulanabilirliği kuramsal ve uygulamalı olarak incelenmiştir. Deri konfeksiyon sanayiinin üretim, kalite, verimlilik ve pazarlama sorunlarının çözümü Toplam Kalite Yönetimi çerçevesinde ele alınarak değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeyi desteklemesi amacıyla Toplam Kalite Yönetimini uygulayan bir deri konfeksiyon firmasında geçişin üretim, kalite, personel ve satınalma sistemine etkileri araştırılmıştır. Bir anket uygulanarak, firma çalışanlarının Toplam Kalite Yönetimine geçişten kaynaklanan kurum ve üst ihtiyaçlarının karşılanma düzeyi ile ilgili tutum değişiklikleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In today's competition environment, the changes in the markets and technology have influenced management systems. Besides taking up new management models has become necessity. The most important and acceptable one of these models is Total Quality Management (TQM). Today, Total Quality Management is accepted universally as a management philosophy which will lead each organization to excellence. In this study; the applicability of the model of Total Quality Management and Just in Time Production System (JIT), which is an important tool of this model, in the leather confection industry have been studied theoretically and practically. The solutions of manufacturing, quality, productivity and marketing problems in the leather confection industry have been taken up and evaluated in the frame of Total Quality Management. In order to support this evaulation, in a leather confection firm which provides Total Quality Management, the effects of this practice on the production, quality, personnel and purchasing systems have been researched. Moreover, by means of inquiry to the personnel in this firm, the changes of their attitudes concerned with the institution and the meeting high level needs after the TQM application have been mentioned.