Algılanan örgüt ikliminin örgütsel vatandaşlık davranışına etkisi: Otel çalışanları üzerinde bir araştırma
The effect of perceived organizational climate on organizational citizenship behavior: A research on hotel employees
  1. Tez No: 656834
  2. Yazar: VOLKAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Birçok ülke ekonomisi için döviz ve istihdam kaynağı açısından önemli bir yere sahip olan turizm sektöründe, hizmet kalitesinin başlıca belirleyici unsuru işgörenlerin tutum ve davranışlarıdır. Turizm işletmelerinin rekabet avantajı sağlayabilmesi için işini severek yapan, görev tanımlarına bağlı kalmayıp işletme yararına olacak her şeyde sorumluluk alabilen, huzurlu bir çalışma ortamının oluşması için çaba gösteren ve gönüllü olarak çalışan işgörenlere ihtiyaçları vardır. Bu bağlamda işgörenlerin görev tanımlarında yer almayan fakat işletmenin etkinliği ve verimliliği etkileyen“örgütsel vatandaşlık davranışları”gibi gönüllü davranışlar önem kazanmaktadır. İşgörenlerin hiçbir baskı altında kalmadan tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirdikleri bu davranışların ortaya çıkmasında işgörenlerin örgütün özellikleri ve işleyişi hakkındaki algıları önem kazanmaktadır. Bu kapsamda“örgüte kimliğini kazandıran, bireylerin davranışlarını etkileyen ve bireyler tarafından algılanabilen, örgüte hakim olan tüm özellikler dizisi”olarak tarif edilen algılanan örgüt ikliminin örgütsel vatandaşlık davranışları üzerinde önemli bir etkisi olacağı düşünülmektedir. İlgili alanayazında örgüt iklimi ve örgütsel vatandaşlık davranışlarının ilişkisinin turizm sektörü özelinde sınırlı olması bu çalışmanın yapılmasında belirleyici olmuştur. Bu çalışmanın amacı konaklama işletmesi işgörenlerinin örgüt iklimi algılarının örgütsel vatandaşlık davranışları üzerindeki etkisini belirleyebilmektir. Araştırma için Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek turizm bölgesinde faaliyet gösteren 5 yıldızlı konaklama işletmelerinde çalışan 412 işgörene anket uygulanmıştır. Uygulanan anket formu üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde katılımcıların bireysel ve demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular; ikinci bölümde 19 sorudan oluşan örgütsel vatandaşlık davranışı ölçeği; üçüncü bölümde ise 38 sorudan oluşan örgüt iklimi ölçeği yer almaktadır. Elde edilen veriler ile gerçekleştirilen korelasyon ve regresyon analizleri sonucunda, işgörenlerin örgüt iklimi algıları ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasında ilişki olduğu ve örgüt iklimi algısının örgütsel vatandaşlık davranışlarının tüm boyutlarını etkilediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the tourism sector, which has an importantplace in terms of foreign exchange and employment resources forthe economies of many countries, the main determinant of service quality is the attitudes and behaviors of employees. Tourism establishment sneed employees who do their job lovingly, who do not adhere to their job descriptions, who can take responsibility in everything that will be nefit the business, who strive for a peaceful working environment and work voluntarily in order to provide competitive advantage. In this context, voluntary behaviors such as“organizational citizenship behaviors”that are not included in the job descriptions of the employees but affect the efficiency and productivity of the enterprise gain importance. Employees' perceptions about the characteristics and functioning of the organization gain importance in the emergence of the sebehaviors, which are carried outentirely on a voluntary basis,without any pressure. In this regard, it is thought that the perceived organizational climate, which is defined as“all the characteristics that give the organization its identity, affect the behaviors of the individuals, and which can be perceived by the in dividuals and dominate the organization”, will have an important effect on organizational citizen ship behaviors. The fact that there lationship between organizational climate and organizational citizenship behavior is limited in the tourism sector in there levantliterature has been determinant in theconduct of this study. The aim of this study is to determine the effect of accommodation establishments'employees' perceptions of organizational climate on their organizational citizenship behaviors. For this research, a questionnaire has been applied to 412 employees working in 5-starac commodation establishments operating in Belek tourism region in Serik district of Antalya. The questionnaire form applied consists of three parts. In the first part, there are questions to determine the participants' individual and demographic characteristics; in these on part, there is organizational citizenship behavior scale consisting of 19 questions and in the thirdpart, there is an organizationalclimate scale consisting of 38 questions. As a result of the correlation and regression analysis performed with the data obtained, it was revealed that there was a relationship betweent heemployees' perceptions of organizational climate and their organizational citizenship behavior and that the organizational climate perception affected all dimensions of organizational citizenship behaviors.