Biyoloji öğretmen adaylarının çevre hakkı ile ilgili algıları
Biology teacher candidates' perceptions about the right to environment
- Tez No: 656889
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada Biyoloji Öğretmen adaylarının Çevre Hakkı ile ilgili algıları saptanmaya çalışılmıştır. Biyoloji Öğretmenliği programında kayıtlı öğrenciler araştırmaya katılmış olup, ölçeklere cevap vererek çalışmaya katkı sağlamışlardır. Araştırma betimsel bir nitelik taşımakta olup, analiz için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılmıştır. Anova, t testi, Kaiser-Mayer-Olkin (KMO) testi, Bartlett testleri kullanarak ölçekler analiz edilmiştir. Öğrencilerin verdikleri cevaplarla ilgili ölçeğin güvenirliğinin hesaplanmasında Cronbach Alpha' dan yararlanılmıştır. Öğrenciler dört ölçeğe cevap vermişlerdir. Demografik bilgilerin öğrenildiği Kişisel Bilgi Formu, çevre hakkı kavramlarıyla ilgili bilinç düzeylerini ölçen Çevre Hakkı Başarı Testi, Çevre Hakkı Farkındalık Ölçeği ve Çevre Hakkı Tutum Ölçeğidir. Araştırmaya 114 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin 19 yaş ve altı ile 20 ve üzeri yaşlarındakilerin algılarında anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur. Anne – baba eğitim durumunun ve anne-baba mesleklerinin çevre hakkı konusunda öğrencilerin algılarında herhangi bir farklılık olmadığı bulunmuştur. Çevre dersini almayan ve çevre ile ilgili lisans düzeyinde ilk defa ders alan öğrenciler arasında anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Algılarının cinsiyete bağlı olarak farklılık göstermediği analiz sonuçlarında görülmüştür. Öğrencilerin evine giren aylık gelirin değişmesi durumunda çevre hakkı ile ilgili algılarının değişmediği sonucuna varılmıştır. Çevreye karşı duyarlı olduğunu düşünen öğrenciler ile çevreye karşı görevlerini yerine getirmeyenler arasında algı seviyelerinde anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is intended to identify the biology teacher candidates' perceptions of the right to the environment. Contenders are Gazi University Biological Education students and they have participated in this study by answering the questionnaire. Study is based on descriptive analyses and SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) software was used to analyze. Scales were analyzed using Anova, T test, Kaiser-Mayer-Olkin (KMO) and Bartlett tests. Cronbach Alpha was used to measure the reliability of the students' answers. Participants have answered the four sections. Personal information test, where the demographic info was acquired; Environmental Success test which measures the literacy of environment and rigth to environment; Environmental Awareness test and Environmental Attitude test. 114 students have participated in the survey. It was identified that there is a meaningful difference between the perception levels of students of age 20+ and 19-. Educational levels and occupations of the parents have no effect on the levels of the students' perceptions of the right to the environment. A meaningful difference was observed between the students with no prior environmental training and the ones who have taken the classes first time in the undergraduate level. It was observed in the analysis result that the gender has no effect on the perception. The overall family income has also no considerable effect. It was observed that there is no difference on the educational levels between the ones who claims to be sensitive against the environment and the ones who believes they do not respect to their responsibilities against the environment.