Termoelektrik soğutucularda nanoakışkan kullanımının soğutma gücü ve temel performans parametreleri üzerine etkisi
The effect of the use of nanofluid in thermoelectric coolers on cooling power and main performance parameters
- Tez No: 656892
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM CÜCE, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE PINAR MERT CÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Termoelektrik soğutucular (TEC'ler), sürdürülebilir enerji dönüşümü sağlamasının yanı sıra, titreşimsiz ve gürültüsüz çalışması, hareketli parça içermemesi gibi çeşitli avantajlarından dolayı küresel ölçekte araştırmacılar tarafından ilgi duyulan bir konudur. TEC, iki seramik plaka arasında elektriksel olarak seri ve termal olarak paralel bağlanmış P tipi ve N tipi yarı iletken malzemelerden oluşur. TEC'ler, elektronik soğutmadan uzay araştırmalarına kadar, mini buzdolapları, araç içi soğutucular, ilaç dolapları, giyilebilir teknolojiler gibi birçok uygulama alanına sahiptir. Bu çalışmada termoelektrik soğutucularda nanoakışkan kullanımının soğutma gücü ve temel performans parametreleri üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Bu amaçla, tasarlanan sistemde TEC'nin sıcak tarafına su soğutmalı bir blok yerleştirilmiş ve ısınan suyu soğutmak amacıyla sisteme sudan havaya bir ısı eşanjörü eklenmiştir. Sistemde çalışan suya kütlece % 0.1, 0.5 ve 1 oranlarında üç farklı nanopartikül (Al2O3, TiO2 ve SiO2) ilave edilerek soğutucu kabinin iç ortamındaki sıcaklık farkları üç farklı dış ortam sıcaklığında (18, 24 ve 30 °C) test edilmektedir. Ayrıca dolabın yüklü durumdaki performansını ölçmek amacıyla dolap içerisine bir litre su bırakılarak testler tekrarlanmıştır. Su ile soğutmaya kıyasla iç ortam sıcaklık farkında en iyi iyileştirme yüksüz durum için %26 olarak 30 °C dış ortam koşullarında kütlece %1 karışım oranında hazırlanan Al2O3-Su nanoakışkanı ile elde edilmiştir. Yüklü durumda ise su ile soğutmaya kıyasla soğutulan ürün sıcaklığında en yüksek sıcaklık farkı 18 °C dış ortam koşullarında %1 karışım oranında hazırlanan Al2O3-Su nanoakışkanı ile %55.1 olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thermoelectric coolers (TECs) are of interest to researchers because of their advantages such as providing sustainable energy conversion, vibration-free and noise-free operation, and no moving parts. TECs consist of P-type and N-type semiconductor materials that are electrically connected in series and thermally parallel between two ceramic plates. TECs have a wide range of applications from electronic cooling to space research, such as mini-refrigerators, in-car coolers, medicine cabinets, wearable technologies. In this study, impact of the use of nanofluids in thermoelectric coolers on cooling power and main performance parameters are investigated. For this purpose, a water cooled block is placed on the hot side of the TEC and a heat exchanger from water to air is added to the system in order to cool the heated water. Three different nanoparticles (Al2O3, TiO2 ve SiO2) in 0.1, 0.5 and 1% by mass are added to the water running in the system and the temperature differences in the interior of the refrigerating cabinet are tested. In addition, in order to measure the performance of the cabinet in loaded condition, tests were repeated by placing a litre of water in the cabinet. Compared to cooling with pure water, the best improvement in indoor temperature difference was obtained with Al2O3-Water nanofluid prepared at a mixture ratio of 1% by mass at 30 °C outdoor conditions as 26% for unload condition. In the loaded condition, compared to cooling with pure water, the highest temperature difference in the cooled product temperature was observed as 55.1% with Al2O3-Water nanofluid prepared at a mixture rate of 1% at 18 °C outdoor conditions.