Sintering kinetics of feldspar by the rising temperature technique
Artan sıcaklıklarda feldispatin sinterleşme kinetiği
  1. Tez No: 65694
  2. Yazar: FATMA TUNÇ KÖPRÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET ARTAN SICAKLIKLARDA FELDÎSPATIN SÎNTERLEŞME KİNETİĞİ TUNÇ KÖPRÜLÜ, Fatma Doktora Tezi, Kimya Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Çetin GÜLER Ağustos 1997, 46 sayfa Feldspat seramik sanayiinde eritici olarak sır ve bazı ürünlerin bünyelerine katılır. Erime noktasının düşük olması ve içinde bulunduğu karışımda sıvı faz oluşturarak onun olgunlaşma sıcaklığının düşmesine neden olur. Sıvı fazda kütle transferi katı faza oranla daha hızlı olacağından malzemenin sinterleşme hızı feldspat varlığı ile artar. Sinterleşme seramik üretim proseslerinde önemli kademelerden biridir, istenilen kalitede bir ürün elde edebilmek için sinterleşme koşullarının çok iyi bilinmesi gerekir. Feldspat, sıhhi tesisat malzemeleri, yer ve duvar seramikleri, geleneksel porselenler, diş porselenleri, elektrik ve elektronik porselenleri gibi malzemelerin üretiminde eritici olarak kullanılan başlıca hammaddelerden biridir. Bu nedenle feldspatın sinterleşme koşullarının ayrıntılı olarak bilinmesinin seramik üretimine büyük katkıları olacaktır. Pişirme sırasında fırının sıcaklığı, olgunlaşma sıcaklığına kadar programlı bir şekilde artırılır. Aksi halde malzemede bir takım pişirme hataları ortaya çıkar. Bu tür hataların minimuma indirilebilmesi için malzemenin fiziksel özellikleri ile birlikte olgunlaşma sıcaklığına kadar olan davranışının da bilinmesi gerekir. Bu çalışmada 100 mesh, 125 mesh ve 250 mesh elek altı sodyum ve potasyum-feldspatın, 2°C/dakika, 5°C/dakika 10°C/dakika ve 20°C/dakika gibi değişik ısıtma hızları kullanılarak 1000°C a kadar ısıtılmış ve bu sıradaki olaylar incelenmiştir. K-feldspatın 550-850° C aralığında ve Na-feldspatın 600-850°C aralığında büzülmeye başladığı gözlenmiş ve bu sıcaklık aralıkları içindeki sinterleşme kinetiğine ilişkin kinetik parametreler saptanmış ve yüzey özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SINTERING KINETICS OF FELDSPAR BY THE RISING TEMPERATURE TECHNIQUE TUNÇ KÖPRÜLÜ, Fatma Ph.D. in Chemistry Supervisor : Prof.Dr. Çetin GÜLER August 1997, 46 pages Feldspar is mixed as a fluxing agent in some ceramic bodies, products and glazes in Ceramic Industry. Because of the law melting point of feldspar and forming a liquid phase in ceramic mixes, it is caused decreasing its maturation temperature. Sintering rate of material increases in presence of feldspar in mix. Because mass transformation is more rapid in liquid phase than solid phase. Sintering is a very important stage of sintering processes in manufacturing of ceramic. Sintering parameters must be known to obtain a very good quality product. Feldspar is the common material of ceramic raw materials as a fluxing agent in manufacturing of sanitary materials, floor and wall tiles, conventional porcelains, tooth porcelains, electrical and electronic porcelains. So that, it will contribute to know sintering conditions in details in manufacturing ceramic. During the firing process, oven temperature is increased to the maturation temperature with a programmed heating. Otherwise, heating faults willl occur on material. It must known to decreasing like this faults, physical properties of material and also behaviour of material maturation temperature. In this study, Sodium feldspar and Potasium feldspar which are is sieved 100 mesh, 125 mesh and 250 mesh from taking the lower part of sieve at various heating rates which are 2°C min“l, 5°C min~l, 10°C min”l and 20° C min~l were heated phenomenal and examined during the heating to 1100°C. It is observed that the shrinkage of K-feldspar in the range of 550-850°C and Na-feldspar in the range of 600-850°C begins at about 800°C and finishes at about 850° C. Kinetic parameters which are about sintering kinetics over this temperature range were determined and also researched surface characteristics of K feldspar and Na feldspar.