Chiari tip 1 malformasyonlu hastalarda kraniyoservikal bileşke ve posterior fossadan yapılan morfometrik ölçümler ile OBEKS pozisyonunun siringomiyeli gelişimine etkisi
The effect of obex position on the development of syringomyelia with morphometric measurements made from the craniocervical junction and posterior fossa in patients with chiari TYPE 1 malformation
  1. Tez No: 732490
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM RAKICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Chiari Tip 1 malformasyonlu (CM-I) hastalarda kraniyoservikal bileşke ve posterior fossadan yapılan morfometrik ölçümler ile obeks pozisyonunun siringomiyeli gelişimine etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Eylül 2012 ve Temmuz 2021 tarihleri arasında, beyin ve servikal MRG incelesi bulunan Chiari Tip 1 malformasyonu tanılı, 158 hasta (107'si kadın 51'i erkek; yaş aralığı, 1-76 yaş; ortalama yaş 30,6) dahil edildi. Her hasta için; siringomiyeli var olup;olmaması, serebellar tonsiller herniasyon derecesi, sirinks en geniş çapı, obeks pozisyonu, intrakranial hacim (İKH), posterior fossa hacmi (PFH), PFH/ İKH oranı, baziller invajinasyon, welcher bazal açısı, odontoid retrofleksiyon ve retroversiyon açıları, BOS akım MRG incelemeleri ayrı ayrı olarak değerlendirildi. CM-I hastalarında grup ortalamaları Student-t testi kullanılarak, grup sıra ortalamaları Mann-Whitney U testi kullanılarak karşılaştırıldı. Kategorik değişkenlerin sıklıklarının karşılaştırılmasında Ki-kare testi kullanıldı. Obeks pozisyonu ve herniasyonu derecesi ile sirinks çapı arasındaki ilişki Spearman testi ile analiz edildi. Siringomiyeli pozitifliği öngörmek için, önceki analizlerde belirlenen olası faktörler lojistik regresyon analizi ile incelendi. Model uyumu için Hosmer-Lemeshow testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the effect of morphometric measurements made from the craniocervical junction and posterior fossa and the effect of obex position on the development of syringomyelia in patients with Chiari Type 1 malformation (CM-I). Materials and Methods: Between September 2012 and July 2021, 158 patients (107 female, 51 male; age range, 1-76 years; mean age 30,6 years) diagnosed with Chiari Type 1 malformation with brain and cervical MRI examination were included in our study. For each patient; have syringomyelia or not, absence, cerebellar tonsillar herniation degree, syrinx largest diameter, obex position, intracranial volume (ICV), posterior fossa volume (PFV), PFV/ICV ratio, basilar invagination, welcher basal angle, odontoid retroflexion and retroversion angles, CSF flow MRI examinations evaluated separately. In CM-I patients, group means were compared using the Student-t test, and group mean rank was compared using the Mann-Whitney U test. Chi-square test was used to compare the frequencies of categorical variables. The relationship between obex position and herniation degree and syrinx diameter was analyzed by Spearman's test. To predict positivity with syringomyelia, possible factors identified in previous analyzes were analyzed by logistic regression analysis. The Hosmer-Lemeshow test was used for model fit.