Isolated or integrated form-focused instruction in teaching vocabulary to EFL learners through reading texts
Yabancı dil eğitiminde yeni kelimelerin metinler okunmadan önce veya okuma sırasında metinlerle birlikte öğretilmesi
- Tez No: 657029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Kelime öğrenimi ve öğretimi, yabancı dil eğitiminde önemli rol oynamaktadır. Çünkü kelimeler olmadan ne bir dilin var olması düşünülebilir ne de o dille iletişim sağlanabilir. Alan yazında kelime bilgisinin yabancı dil öğrenmedeki önemi ile ilgili fikir birliğine rağmen, yeni kelimelerin öğrencilere en etkili biçimde nasıl öğretilebileceği konusundaki tartışmalar devam etmektedir. Özellikle, yeni kelimelerin metinler okunmadan önce mi yoksa okuma esnasında metinlerle birlikte mi öğretilmesi gerektiği hususu halen tartışılmakta olan bir konudur. İlgili alan yazında bu konuda yeterli deneysel çalışma bulunmamakla birlikte, sınıf içindeki doğal öğrenci davranışlarına odaklanan çalışmalara özellikle ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma, yabancı dil okuma derslerinde yeni kelimelerin metinler okunmadan önce veya okuma esnasında metinlerle birlikte öğretilmesinin veyahut herhangi bir öğretim olmaksızın kelime anlamlarının öğrenciler tarafından metinlerin bağlamından çıkarılmasının onların hedef kelimeleri anlamasına ve kullanmasına olan etkilerini araştırmayı amaç edinmektedir. Üç farklı okuma metnindeki 27 hedef kelime, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen 48 öğrenciye bu üç öğrenme yöntemi kullanılarak öğretilmiştir. Çalışma sonuçları yeni kelimelerin metinler okunmadan önce öğretilmesinin daha etkili ve daha kalıcı bir öğrenme sağladığını göstermiştir. Ayrıca öğrencilerin bu üç farklı öğrenme yöntemi konusundaki düşünce ve tercihleri nitel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although vocabulary instruction plays an indispensable role in second language (L2) learning and teaching, there exists no consensus on whether form-focused vocabulary instruction should be isolated from or integrated into meaning-oriented or communicative activities. Reading texts are regarded to provide EFL learners with more meaningful contexts to learn, practise, and revise new L2 words. With this in mind, the current study investigates the effectiveness of form-focused instruction (FFI) in teaching L2 vocabulary items to EFL learners through various reading texts in a classroom setting. It specifically attempts to compare the effects of incidental learning with no focus on form (FonF), isolated FFI, and integrated FFI on lexical gains of EFL learners in terms of their recognition and recall of the target vocabulary items in reading texts. The study adopted a mixed method research design. 48 participants in three intact classes were presented 27 real English target words in one of these three types of treatments in meaning-focused reading courses. The results revealed that isolated FFI led EFL learners to by far the highest vocabulary gain scores as compared to integrated FFI and incidental exposure to reading text. These quantitative findings were elaborated through the qualitative data gathered through the open-ended questionnaires and semi-structured interviews to explore the preferences and perceptions of EFL learners about these three techniques of vocabulary acquisition in a text-based reading course.