Farklı kök kanal patlarının kullanıldığı endodontik tedavili dişlerde farklı eğe sistemlerinin kök kanal dolgu materyalini uzaklaştırma etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of different rotary file systems in removing root canal filling materials from teeth treated with different root canal sealers
- Tez No: 968352
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMRE KOÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma, kök kanal dolumunda epoksi rezin ve kalsiyum silikat esaslı kanal patları kullanılan dişlerde, kanal tedavisi tekrarı sonrasında kanal patlarının uzaklaştırılma miktarlarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, farklı döner eğe sistemleri ile yapılan kanal tedavisi tekrarı işlemlerinin, dolgu materyali uzaklaştırma etkinliği üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Toplam 40 adet mandibular molar diş kullanılmıştır. Tüm örnekler, ProTaper Gold sistemi ile şekillendirilmiştir. Birinci grupta kanal dolumu epoksi rezin esaslı kanal patı (AH Plus Jet) ve güta-perka ile, ikinci grupta ise kalsiyum silikat esaslı kanal patı (AH Plus Bioceramic) ve güta-perka ile gerçekleştirilmiştir. Kanal tedavisi tekrarı işlemi sırasında, A grubunda Protaper Universal Retreatment; B grubunda ise Xp Endo Rise Retreatment eğeleri kullanılmıştır. Kalan dolgu materyali miktarları, yüksek çözünürlüklü mikro bilgisayarlı tomografi (mikro-BT) ile ölçülmüştür. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi ve çoklu karşılaştırmalar için Bonferroni testi kullanılmıştır. Bulgular: AH Plus Jet kullanılan grupta, AH Plus Bioceramic kullanılan gruba kıyasla daha fazla dolgu materyali kalıntısı tespit edilmiştir (p = 0,04). Ayrıca, XP-Endo Rise Retreatment eğeleri, ProTaper Universal Retreatment eğelerine kıyasla daha yüksek uzaklaştırma etkinliği göstermiştir (p = 0,01). Sonuç: Kanal patının kimyasal yapısı ve kullanılan döner eğe sistemi, kanal dolgu materyalinin uzaklaştırılabilirliği üzerinde etkilidir. Ancak, hiçbir yöntem dolgu materyalini tamamen uzaklaştıramamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the amount of remaining root canal sealer following retreatment in teeth previously obturated using either an epoxy resin-based or a calcium silicate-based sealer. In addition, the effectiveness of different rotary file systems in removing root canal filling materials during retreatment procedures was evaluated. Materials and Methods: A total of 40 extracted mandibular molars were used. All samples were instrumented using the ProTaper Gold system. In the first group, root canal obturation was performed using an epoxy resin-based sealer (AH Plus Jet) and gutta-percha, while in the second group, a calcium silicate-based sealer (AH Plus Bioceramic) and gutta-percha were used. During retreatment, ProTaper Universal Retreatment files were used in Group A, and XP-Endo Rise Retreatment files in Group B. The volume of residual filling material was quantified using high-resolution micro-computed tomography (micro-CT). Statistical analysis was performed using independent samples t-test, one-way ANOVA, and Bonferroni post hoc test. Results: The group obturated with AH Plus Jet exhibited significantly more residual filling material compared to the AH Plus Bioceramic group (p = 0.04). XP-Endo Rise Retreatment files were significantly more effective in removing root canal filling material than the ProTaper Universal Retreatment files (p = 0.01). Conclusion: Both the type of root canal sealer and the rotary retreatment file system affected the removal efficiency of filling materials. However, none of the tested systems were able to completely remove the root canal filling.