Tıpta uzmanlık öğrencisi hekimlerde mobbing, ilişkili faktörler ve sonuçları; Bursa Uludağ Üniversitesi örneği
Mobbing among resident medical doctors, related factors and theirresults; Sample of Bursa Uludağ University
  1. Tez No: 657099
  2. Yazar: ASENA İLBİLGE ALYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinde ihtisas yapmakta olan uzmanlık öğrencisi hekimlerinde mobbing sıklığı, ilişkili faktörler ve mobbing ile kas iskelet sistemi rahatsızlıkları arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Kesitsel tipteki araştırmamızda 396 hekime (katılma oranı %94,7'si) anket uygulanmıştır. Katılımcıların %49'u kadın %51'i erkektir. Katılımcıların yaşlarının ortalaması 28,94±2,68 olup; yaşlarının ortancası 29,00 (min-max:24,0-45,0) yıldır. Tıpta uzmanlık öğrencisi olarak geçirdiği süre ortalama 23,60±14,74 olup; tıpta uzmanlık öğrencisi olarak geçirdiği sürenin ortancası 20,0 (min-max:6,0-60,0) aydır. Katılımcıların %63,4'ü (n=251) dahili tıp bilimlerinde, %34,1'i (n=135) cerrahi tıp bilimlerinde, %2,5'i (n=10) ise temel tıp bilimlerinde uzmanlık eğitimi almaktadır. Katılımcıların %63,4'ünün (n=251) mobbinge maruz kaldığı saptanmıştır. Katılımcılarda kas iskelet sistemi yakınmalarının görülme sıklığı 66,9 olarak tespit edilmiştir. Mobbinge maruz kaldığı belirlenen katılımcılarda maruz kalmayan katılımcılara göre boyun ağrısı 2,62 (%95 Güven Aralığı: 1,10-6,22), omuz ağrısı 2,22 (%95 Güven Aralığı: 1,36-3,62), sırt ağrısı 1,85 (%95 Güven Aralığı: 1,121-3,043), bel ağrısı 1,73 (%95 Güven Aralığı: 1,054-2,821) ve vücudun herhangi bir bölgesinde kas iskelet sistemi ağrısı 1,69 kat (%95 Güven Aralığı: 1,049-2,711) daha fazla yaşanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the frequency of mobbing, related factors, and the relationship between mobbing and musculoskeletal disorders among resident doctors of Bursa Uludağ University Faculty of Medicine. In our cross-sectional study, 396 physicians were asked to complete a questionnaire (94.7% participation rate). 49% of the participants are women and 51% are men. The average age of the participants is 28.94 ± 2.675; the median of their age is 29.00 (minimum: 24.0 maximum: 45.0) years. The average time spent as a resident doctor is 23.60 ± 14.736; the median time spent as a resident doctor is 20.0 (minimum: 6.0 maximum: 60.0) months. 63.4% of the participants (n = 251) were doing residency in internal medicine, 34.1% (n = 135) in surgical medicine, and 2.5% (n = 10) in basic medical sciences. Results revealed that 63.4% (n = 251) of the participants were subjected to mobbing. The incidence of musculoskeletal discomforts in participants was determined to be 66.9. Participants who had been subjected to mobbing experienced neck pain 2.618 (95% Confidence Interval: 1.103- 6.215) times more, shoulder pain 2.221 (95% Confidence Interval: 1.361- 3.624) times more, back pain 1.846 (95% Confidence Interval1.121-3.043), lower back pain 1.725 (95% Confidence Interval: 1.054-2.821) times more, and musculoskeletal pain in any part of the body 1.687 (95% Confidence Interval: 1.049-2.711) times more compared to participants who had not been subjected to mobbing.