Exploring the link between anxiety, enjoyment, and achievement in foreign language classes
Yabancı dil sınıflarında kaygı, keyif alma ve başarı arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 657101
  2. Yazar: ZEKİYE ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL FIRAT ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancı dilde keyif alma, yabancı dil kaygısı ve başarı arasındaki ilişkiyi Türkiye bağlamında incelemektir. Pozitif psikoloji çalışmaları hız kazandıktan sonra, yabancı dil eğitiminde pozitif duyguların önemi ile ilgili çalışmaların ihmal edildiği gözlenmiştir. Bu nedenle, bu çalışma pozitif duyguların dil öğrenimi sürecinde ne derece etkili olduğunu ortaya çıkarmak amacıyla düzenlenmiştir. Bu çalışma 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminde yapılmıştır. Katılımcılar, bir devlet ortaokulunda okuyan ortaokul öğrencileridir. Bu çalışmada karma yöntem araştırma deseni benimsenmiştir. Çalışmanın nicel kısmı Yabancı Dil Keyif Alma Ölçeği ve Çocukların Yabancı Dil Kaygısı Ölçeği kullanılarak 233 öğrencinin katılımı ile yapılmıştır. Nitel veriler ise 12 öğrenci ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve yine bu öğrencilerin iki haftada bir yazdığı yansıtıcı günlükler kullanılarak toplanmıştır. Veriler, tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistiklerin yanı sıra içerik analizi yoluyla da analiz edilmiştir. Öğrencilerin İngilizce derslerinde yüksek düzeyde keyif aldıkları ve orta düzeyde kaygıya sahip oldukları görülmüştür. Yabancı dilden keyif alma ve cinsiyet arasında önemli bir fark tespit edilememiştir. Öte yandan sonuçlar, cinsiyetin yabancı dil kaygısının önemli bir belirleyicisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca öğretmen otoriterliğinin hem keyif alma hem de kaygı ile ilişkili bir faktör olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışma sonuçları kaygı ile keyif arasında negatif bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yabancı dil öğrenmekten keyif alan öğrencilerin İngilizce derslerinde daha başarılı olduğu görülmüştür. Nitel sonuçlar, dil kaygısının ve yabancı dilden keyif almanın kişisel, öğretmen ve sınıf ortamı ile ilgili faktörlerden kaynaklandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study critically examines the relationship between foreign language enjoyment, foreign language anxiety, and language achievement in the Turkish context. Thiis research is designed to investigate the role of positive emotions in the field of language education. The current study is carried out in the spring term in the 2019-2020 academic year. Participants are 233 fifth-grade students studying at a state secondary school. In this study, a mixed-method research design is adopted. The quantitative part of the study is conducted by using two questionnaires, which are Foreign Language Enjoyment scale and Children's Foreign Language Anxiety Scale. Qualitative data is collected by using semi-structured interviews and reflective journals. A total of 12 students participate in the qualitative phase of the study. Data is analyzed through descriptive and inferential statistics, as well as content analysis. It is found that students experience high level of enjoyment and moderate level of anxiety in their English classes. No significant difference exists between FLE and gender. On the other hand, the results indicate that gender is a significant determinant of FLA. It is also revealed that teacher strictness is a factor associated with both FLE and FLA. Moreover, a negative correlation is detected between anxiety and enjoyment. One of the most important findings of the study is that FLE is a predictive factor for language achievement. The qualitative results indicate that language anxiety and language enjoyment stem from factors including self, teacher, and classroom environment.