Primer pterjiyum cerrahisinin kornea üzerindeki etkilerinin kornea topografisi ve ön segment optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of primary pterygium surgery on the cornea with cornea topography and anterior segment optical coherens tomography
  1. Tez No: 657108
  2. Yazar: SELMA DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEREK TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Pterjiyum, en çok karşılaşılan oküler yüzey hastalıklarından biridir. Bu çalışmamızda primer pterjiyum tanısı almış hastalarda yapılan pterjiyum cerrahisinin topografik sonuçlarını, ön segment OKT ölçümlerindeki değişimleri ve hastaların klinik sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Polikliniği'ne Ağustos - Aralık 2017 tarihleri arasında primer pterjiyum tanısı alan 32 hastanın 32 gözü dâhil edildi. Hastalara aynı cerrah tarafından basit konjonktival kapama yöntemi ile pterjiyum eksizyonu yapıldı. Gözlerin operasyon öncesi ve operasyon sonrası 1. hafta, 1. ay ve 3. ayda tashihsiz ve en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, ön segment ve fundus muayenelerini içeren tam oftalmolojik muayeneleri yapıldı, refraksiyon, keratometrik ölçümleri alındı ve kornea topografisi ve ön segment optik koherens tomografi (ÖS-OKT) çekimi yapıldı. ÖS-OKT de pterjiyum dokusu ile beraber korneal invazyonun en derin olduğu bölgeden ölçümler alındı. ÖS-OKT de pterjiyumun korneadaki sonlanma yerindeki hiperreflektif çizgi varlığı değerlendirildi. Pterjiyum dokularının horizontal ve vertikal boyutları ÖS-OKT ile ölçüldü. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 44,28±10,97 (23-69) yıl olup 18 (%56,2)'i kadın ve 14 (%43.8)'ü erkek idi. Preoperatif stromal invazyonu olan 19 hastanın 14 (%43,8)'ünde nüks saptandı. Pterjiyum operasyonu sonrasında nüks olan grupta stromal invazyon varlığı açısından anlamlı fark saptandı (p0,05). Pterjiyumun horizontal uzunluğu ile preoperatif invazyon derinliği arasında orta derecede negatif yönlü korelasyon saptandı (r=-0,500, p=0,004). Topografide santral 3 mm'lik zondaki ortalama irregülarite değeri preoperatif 3,3 (1 / 11,7), postoperatif 1. haftada 2,6 (0,8 / 7,4), 1. ayda 2,4 (0,6 / 8,4) ve 3.
Özet (Çeviri)
Aim: Pterygium is one of the most common ocular surface diseases. In this study, we aimed to evaluate the topographic results of primary pterygium surgery in pterygium-diagnosed patients, changes in anterior segment OCT (AS-OCT) measurements, and clinical outcomes of patients. Materials and Methods: Between August and December 2017, 32 eyes of 32 patients who received a diagnosis of primary pterygium included in the Yüzüncü Yıl University Medical Faculty Ophthalmology Department. Pterygium excision was performed by the same surgeon with simple conjunctival closure method. Routine full ophthalmologic examinations including uncorrected and best corrected visual acuity,biomicroscopic anterior segment and fundus examination, refraction values and keratometric measurements were taken, corneal topographic measurements and AS-OCT were performed on all patients were taken at preoperative, postopereative 1st week,1st month and 3rd month. Measurements were taken at the deepest area of corneal invasion with pterygium sizein AS-OCT. The presence of a hyperreflective line at the end of the pterygium cornea was evaluated in AS-OCT. The horizontal and vertical dimensions of the pterygium tissues were measured with AS-OCT. Results: The mean age of the patients was 44.28 ± 10.97 (23-69) years and 18 (56.2%) were female and 14 (43.8%) were male. Recurrence was detected in 14 of 19 (43.8%) patients with preoperative stromal invasion. A significant difference was found in the presence of stromal invasion in the recurrent group after pterygium operation.In patients with stromal invasion, a decrease in Autorefractometer values was found in postoperative 3-month follow-up, but this decrease was not statistically significant (p = 0,074). There was no significant difference between preoperative stromal invasion group and non-stromal invasive group in terms of spherical and cylindrical Autorefractometer values values (p>0,05). A moderate negative correlation was found between the horizontal length of the pterygium and the preoperative invasion depth (r = -0,500, p = 0,004). There was a significant difference in the presence of hyperreflective line in the recurrent group after pterygium operation (p = 0.003). The mean value of the 3 mm zones irregularity at the topography was 3,3 (1 / 11,7), 2,6 (0,8 / 7,4) at the first postoperative week, 2,4 (0,6 / 8,4) and 1,6 (0.8 / 14) at the third month. (P 0,05). In AS-OCT, preoperative stromal invasion and presence of hyperreflective line were found to be associated with recurrence. Significant reductions were observed in mean irregularity values at 5 mm mean power, 3 mm and 5 mm zones in the central corneal topography. In conclusion, it has been suggested that primary pterygium surgery may be a predictor of AS-OCT and corneal topography measurements to predict the outcome of the over the cornea in the patients who planned pterygium surgery .