Survivin protein düzeyinin sistemik lupus eritematozus (ELE) ve sjögren hastalarında hastalık kliniği ve inflamatuar markırlarla ilişkisi
Relationship of survivin protein level with clinical and i̇nflammatory markers in systemic lupus erythematosus (SLE) and sjogren patients
  1. Tez No: 657128
  2. Yazar: ZEYNEP YAĞBASAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SERVET YOLBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: SLE kronik, birçok organ ile sistemi tutan etiyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamış bir bağ dokusu hastalığıdır. Apopitoz inhibitör protein (IAP) ailesinin üyesi olan survivin proteini; apopitozun yanında hücre bölünmesi, lenfosit ile dentritik hücrelerin gelişimi ve farklılaşmasında da görev alır. Patogenezinde artmış apopitozis olduğu düşünülen SLE hastalarındaki survivin protein düzeyinin hastalık alt grupları, aktivitesi, etiyopatogenezindeki yerinin ve hastalık patogenezinde rol oynadığı düşünülen apopitotik ve inflamatuar markırlarla ilişkisinin aydınlatılması amaçlandı. Materyal metod: 36 SLE, 17 sjögren (SjS) hastası ile 29 sağlıklı kontrol çalışmaya alındı. Survivin ve inflamatuar parametreler için tüm hastalardan kan ve idrar örnekleri alındı. Örnekler ELISA yöntemi ile tetkik edildi. Bulgular: Plazma survivin düzeyi SLE hastalarında sağlıklı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu (p0,05). Sonuç: SLE hastalığı tanı ve takip zorluğu olan bir hastalıktır. Plazma survivin düzeyi, SLE hastalarında sağlıklılara göre anlamlı düşük olarak tespit edilmiştir. Bu nedenle plazma survivin proteini SLE hastalığının tanı ve takibinde yeni bir parametre olarak geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Relationship of Survivin Protein Level with Clinical and İnflammatory Markers in Systemic Lupus Erythematosus (SLE) and Sjogren Patients SLE is a chronic connective tissue disease of unclear etiopathogenesis characterized by affecting multiple organs organs and systems. Survivin protein, which is a member of the apoptosis inhibitory protein (IAP) family, is involved in cell division, development and differentiation of lymphocyte and dendritic cells besides apoptosis. We aimed to clear the role of survivin protein level in disease subgroups, activity, etiopathogenesis and its relationship with apoptotic and inflammatory markers thought to play a role in disease pathogenesis in SLE patients whose pathogenesis is thought to have increased apoptosis. Materials and Methods: 36 SLE, 17 sjogren (SjS) patients and 29 healthy controls were included in the study. Serum and urine samples were collected from all patients for survivin and inflammatory parameters. Samples were assessed by ELISA. Results: Plasma survivin level was found to be statistically significantly lower in SLE patients compared to the healthy control group (p0,05). Conclusion: SLE disease is difficult to diagnose and follow up. Plasma survivin level was found to be significantly lower in SLE patients compared to healthy. Therefore, plasma survivin protein can be developed as a new parameter in the diagnosis and follow-up of SLE disease.