Singular integral operatörleri ile yaklaşım
Approximation by singular integral operators
  1. Tez No: 657148
  2. Yazar: CAHİT CİNBAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BÜYÜKYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yaklaşımlar teorisinin temel problemlerinden birisi, verilen f fonksiyonunu kendisinden daha iyi özelliklere sahip olan fonksiyonlar dizisinin veya ailesinin herhangi bir anlamda limiti biçiminde gösterebilmektir.Bu tezde,verilen integrallenebilir bir f fonksiyonuna, singular integral operatörleri ile yaklaşım incelenmiştir. Bunun için ilk olarak, singular integral operatörü ve konvolüsyon tipli integral operatörleri tanımları verilmiştir. Bu tanımlardan sonra, Dirichlet problemi ve bazı pozitif çekirdeklerin (Poisson, Abel-Poisson, Fejer ve Gauss-Weirstrass) elde edilişi açıklanmıştır. Daha sonra, konvolüsyon tipli singular integral operatörlerin C2π , 1≤p
Özet (Çeviri)
One of the fundamental problems of approximation theory is to represent in the form of limit for a given function f in some sense or other functions having certain properties , and generally , by functions which have better properties than f. In this thesis, the approximation of a given integrable f function by singular integral operators was examined. For this purpose, firstly, definitions of singular integral operators and singular convolution integrals were given. After the definitions, Dirichlet problem and the attainment of some positive kernels (Poisson, Abel-Poisson, Fejer and Gauss-Weirstrass) were stated. Moreover, some basic properties of singular integrals and theorems related to their convergence in the norms of the spaces C2π, Lp,1≤p