The interactional role of audible breathing in EFL paired role play speaking assessment interactions
İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretimi bağlamında sesli nefesin eşli rol canlandırma konuşma değerlendirmesi etkileşimlerindeki etkileşimsel rolü
  1. Tez No: 657149
  2. Yazar: GİZEM IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE DİLEK BACANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Son yıllarda, etkileşimsel pratiklerin uygulanmasını açığa çıkarmak amacıyla, konuşma çözümlemesi metodolojisi gözünden ele alınarak ikinci yabancı dil sözlü yeterlilik değerlendirmesi üzerine yapılan çalışmalar akademisyenler arasında odak noktası haline gelmiştir (Galaczi, 2014; Kasper & Ross, 2007; Nitta & Nakatsuhara, 2014; Okada, 2010). Etkileşim üzerine yapılan çalışmaların sayısı artıyor olsa da ikinci dil kullanıcıları tarafından yararlanılan etkileşimsel ögelerin açılımı için daha detaylı veriye ihtiyaç duyulmaktadır (Sandlund, Sundqvist & Nyroos, 2016). Literatürdeki eksikliği gidermek ve de konuşma çözümlemesi yaklaşımı kullanılarak daha detaylı veri sunabilmek için şu anki çalışma, Türkiye'deki bir yüksek öğretim ortamında çiftli konuşma değerlendirmesi sırasında ortaya çıkan konuşmalardan elde edilen veriyi sunmaktadır. Mikro analitik açıdan, bu çalışma eşli konuşma değerlendirmesi ortamında teste tabii olanlar tarafından etkileşimsel bir araç olarak kullanılan sesli nefes alıp vermeyi araştırmaktadır. Dahası, şu anki çalışma, sözlü olmayan davranışlarla alakalı olarak da multimodal niteliklerin göz ardı edildiği literatürdeki eksikliği doldurmayı amaçlamaktadır. Konuşmayla alakalı bir konu değilmiş gibi görünmesine rağmen, bu çalışmada sunulduğu üzere, nefes alıp vermeler konuşmayı düzenlemek için önemli bir role sahiptir. Bu amaçla, bu çalışmada, dili test etmedeki konuşma değerlendirme alanına bu çalışmanın bulguları ışığında katkı sunulması amaçlanmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek adına, 26 katılımcı bu çalışmada eşli olarak yer almıştır. Veri ise eşli konuşma değerlendirmesi sırasında kaydedilen video kayıtlarından elde edilmiştir. Katılımcılar, Ankara, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinin İngiliz Dili Eğitimi Bölümü birinci sınıf öğrencileridir. Konuşmalar Mondada transkripsiyon düzenine (2018) uygun bir şekilde yazıya dökülmüştür. Çalışmanın odağını ortaya koyduktan sonra ki odak sözlü olmayan davranışlardan olan sesli nefestir, katılımcılar arasında ortak anlaşmayı da sağlayan ve de etkileşimsel bir araç olarak kullanılan sesli nefesin kullanımlarını örneklendiren her biri dört örneklemden oluşan dört tane alt kategori belirtilmiştir. Toparlamak gerekirse, çalışmanın bulgularına dayanarak, bu çalışmada nefes alıp verme gibi bir sözlü olmayan davranışın önemini vurgulayarak etkileşimsel becerinin değerlendirilmesi bağlamında yeni bir görüş sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, conducting studies on L2 paired role play IC assessment from a CA methodology perspective has been a focus among scholars to reveal interactional practices deployed by L2 users (Galaczi, 2014; Kasper & Ross, 2007; Nitta & Nakatsuhara, 2014; Okada, 2010). Although the amount of studies investigated on interaction has been increasing, more elaborative data is required to unfold multimodal features made use of by second language users (Sandlund, Sundqvist & Nyroos, 2016). In order to reveal more detailed data by using conversation analysis approach and fill the gap in literature, this current study reports data collected from conversations during paired speaking assessment at a higher education setting in Turkey. From a micro-analysis perspective, this study investigates audible breathing as an interactional tool made use of by the test-takers in moving forward the assessment task. Besides, this instant study aims to emphasize the gap in literature that multimodal features also related to non-verbal behaviors are neglected by the testers. Despite the fact that it seems like an unrelated topic to speech, as it will be presented in this study, breathings have an important role to organize talk. To that end, in this study, it is aimed to contribute to the speaking assessment in the field of language testing in the light of the findings. In order to achieve this goal, 26 participants have taken place in the study as pairs. The data was collected from the video recordings recorded during paired speaking assessments. The participants were first graders of ELT Department at a state university in Ankara, Turkey. The conversations they had were transcribed in accordance with Mondada transcription convention (2018). After finding out the focus of the study, audible breath which is a non-verbal conduct, four subsections were determined and each of them is presented with four extracts exemplifying the usage of audible breath as an interactional tool to organize speech and also maintain a mutual understanding among the participants. To illustrate, based on this study's findings, it is aimed to give a new insight into assessing interactional competence by emphasizing the importance of non-verbal behavior such as breathing, in this study.