Hegemon devlet, uluslararası sistem ve yükselen güçler
Hegemon state, international system and rising powers
  1. Tez No: 657170
  2. Yazar: GÖKHAN BİNZAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARELLA BODUR ÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çin'in ekonomik, teknolojik ve askerî açıdan gelişimi, mevcut küresel düzene meydan okuyan revizyonist bir kuvvet olarak yükseldiği tartışmalarına neden olmuştur. Diğer taraftan ABD'nin liberal düzeni sürdürmek adına sahip olduğu üstün gücü kullanmasının mevcut düzeni zayıflattığı ileri sürülmektedir. Bu çalışma yükselen güçler karşısında hegemonun kurulu düzene bağlı kalmamasının düzene etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada sistem teorileri, temel güç modelleri ile liberal teori literatürü gözden geçirilmiş, hegemonyanın ve kurulu düzenin değişimi için gerekli koşullar belirlenmeye çalışılmıştır. Sonrasında yükselen güçlerin yumuşak ve sert güç bakımından revizyonist olma durumları incelenmiştir. Analizler sonucunda güç geçiş teorisi ve kuvvet aktivasyon modelindeki şartları haiz yükselen güç bulunmadığı, hegemonun çevre, maliyet ve meşruiyeti hesaba katarak“kurallarla yönetim”veya“ilişkilerle yönetim”stratejilerinden birini ya da diğer emperyal kontrol araçlarını seçebildiği; çok sık güç kullanmasının yumuşak gücüne ve liberal düzene zarar verdiği belirlenmiştir. Yumuşak güç Uluslararası İlişkiler literatüründe yeni bir kavram olduğundan ölçüm metodolojisinde daha kapsamlı araştırmalar yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The economic, technological and military development of China has led to debates that China has risen as a revisionist force which challenges the current global order. It is also claimed that the use of the superior power of the USA to maintain the liberal order has weakened the existing order. This study aims to determine the effects of a hegemon not adhering to the established order in the face of rising powers in the international system. The study reviews system theories, basic power models and the literature on the liberal theory and aims to uncover the necessary conditions to change the established hegemony and order. Thereafter, rising powers' revisionist character is explored in terms of soft and hard power capabilities. The results indicate that there is no revisionist rising power having the conditions established by power transition theory and force activation model and that the hegemon can choose either the“rule through relationships”or“rule through rules”strategies of governance or other imperial tools of control by taking into account environment, legitimacy, and costs. The analysis also reveals that the frequent use of coercion damages the soft power of the hegemon and the liberal order. Since soft power is a relatively new concept in the discipline of International Relations, further research is needed to improve measurement methodology.