Sınıflarında özel gereksinimli çocuk olan okulöncesi öğretmenlerinin erken okuryazarlık bilgi düzeylerinin incelenmesi
Analysis of early literacy knowledge levels of preschool teachers who are children with special needs in their classes
  1. Tez No: 657188
  2. Yazar: EMRE LAÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA BİRKAN GÜLDENOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; erken çocukluk eğitiminde özel gereksinimli olan ve olmayan çocuklarla çalışan öğretmenlerin erken okuryazarlık bilgi düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Araştırmaya Ankara ili merkez ilçelerinde görev yapan gönüllü 377 öğretmen katılmıştır. Öğretmenlerin demografik bilgilerini elde etmek için bir bilgi formu ve erken okuryazarlık bilgi düzeylerini belirlemek için bir bilgi testi (EROBİT) geliştirilmiştir. Bilgi testinin geliştirilmesinde Klasik test kuramı temel alınmıştır. 54 maddelik madde havuzu hazırlanmış, uzman görüşü alınarak, yapılan pilot uygulama sonrasında 34 maddelik deneme formu elde edilmiştir. Sonrasında madde analizi yapılmış, madde güçlük indeksi ve madde ayırt edicilik indeksleri hesaplanmış, geçersiz maddeler çıkarıldıktan sonra 27 maddelik asıl test formu elde edilmiştir. Testin güvenirlik katsayısı .71 olarak hesaplanmıştır. Öğretmenlerin erken okuryazarlık bilgi düzeyleri testin kesme puanına göre belirlenmiştir. Buna göre; 19 ve üzeri doğru yanıtı olanlar başarılı, 8 ve altında doğru yanıtı olanlar başarısız, 8-19 arasında doğru sayısı olanlar desteğe gereksinim duyan öğretmenler olarak belirlenmiştir. Öğretmenlerin EROBİT puanları, özel gereksinimli öğrenci ile çalışıyor olma/olmama, yaş, hizmet yılı, erken okuryazarlığa ilişkin eğitim alıp almama ve çalıştıkları çocukların yaş grupları açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Öğretmenlerin EROBİT puanları yaş değişkenine göre anlamlı olarak farklılaşmış diğer değişkenlere göre incelendiğinde ise anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Öğretmenlerin EROBİT puanları özel gereksinimli çocuklarla çalışanlar ve çalışmayanlar olarak karşılaştırmalı olarak incelenmiş, testten aldıkları puanların özelgereksinimli olan/olmayan çocuklarla çalışma durumlarına göre anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is; It is a comparative study of early literacy knowledge levels of teachers working with children with and without special needs in early childhood education in terms of various variables. 377 volunteer teachers working in the central districts of Ankara province participated in the study. An information form was developed to obtain teachers' demographic information and a knowledge test (EROBIT) to determine their early literacy knowledge levels. Classical test theory was used in the development of knowledge test. An item pool of 54 items was prepared, and after the expert opinion and pilot application, a trial form of 34 items was obtained. Subsequently, item analysis was performed, item difficulty index and item discrimination indices were calculated, after removing the invalid items, the original test form with 27 items was obtained. Reliability coefficient of the test. It is calculated as 71. The early literacy knowledge levels of the teachers were determined according to the characteristics of the test. According to this; Those with the correct number of 19 and above were determined as successful, those with the correct number of 8 and below as unsuccessful, and those with the correct number between 8 and 19 as teachers who needed support. EROBIT scores of teachers were analyzed comparatively in terms of working or not working with special needs, age, years of service, early literacy education or not, and age groups of the children they work with. EROBIT scores of the teachers differed significantly according to the age variable and when analyzed according to other variables, no significant difference was observed. EROBIT scores of teachers were analyzed comparatively as those who work with children with special needs and those who do not work, and it was observed that the scores they got from the test did not differ significantly from those who work with special needs and those who work with normal development.