Klasik müzikte halk müziği unsurları ışığında Sulkhan Tsintsadze'nin 'Viyolonsel ve Piyano için Halk Temaları Üzerine Beş Parça' eserinin incelenmesi
A study of Sulkhan Tsintsadze's 'Five Pieces on the Folk Themes for Cello and Piano' in the light of folk music elements in classical music
- Tez No: 657198
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN EVRİM TUNCA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Klasik müzikte halk müziği ögeleri ile ilgili çalışmalara bakıldığında pek çoğunun 19. yüzyıldaki ulusalcılık anlayışına odaklandığı görülmektedir. Fakat halk ezgilerinin hemen hemen her dönem klasik müziğin içerisinde var olduğunu söylemek mümkündür. Hatta günümüzde pek çok çalışma bu iki türün birbiriyle geliştiğini vurgulamaktadır. Fakat 20. yüzyıl halk bilimi çalışmalarının en üst seviyeye taşındığı bir dönemdir. Bu dönemde halklar sadece kendi müziklerini incelemekle kalmayıp, başka halkların müzik kültürleri ile ilgili benzerlikleri de merak edip araştırmışlardır. Bu çalışma, klasik müzikte halk müziği unsurlarına yaklaşımın farklı bir boyut kazandığı 20. yüzyılda yaşamış çellist ve besteci olan Sulkhan Tsintsadze ve“viyolonsel ve piyano için halk temaları üzerine beş parça”eserini konu almaktadır. Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Dönemi'nde yaşamış Tsintsadze, eserlerinde Gürcü halk müziği unsurlarını yansıtmaktadır. Çalışmada klasik müziğin tarihsel sürecinde halk müziği ögeleri ile olan etkileşiminden yola çıkılarak; bestecinin yazmış olduğu“viyolonsel ve piyano için halk temaları üzerine beş parça”eseri incelenmiş, teknik pasajlar için egzersiz önerileri getirilmiştir. Ayrıca eserin üçüncü ve dördüncü bölümlerinde eşit düzenli (tampere) ses sisteminde makam soyutlamalarına rastlanılmış, benzerlikler teorik olarak açıklanmıştır. Çalışma, nitel bir çalışma olup veri toplama, doküman analizi ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden oluşmuştur. Görüşmeler bestecinin önceden beraber çalıştığı, besteciyi yakından tanıyan kişiler ile Gürcistan'da yüz yüze gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
When folk elements are mentioned in classical music, it is seen that studies generally focus on the concept of nationalism in the 19th century. However, it is possible to state that folk tunes exist in classical music in nearly every period. In fact, many studies today emphasize that these two types of music develop with each other. Nevertheless, the 20th century is a period when folklore studies were taken to the highest level. In this time period, not only people examined their own music, but also wondered and searched the similarities related to other musical cultures from different countries. This study focuses on Sulkhan Tsintsadze, a cellist and composer who lived in the 20th century, when the approach to folk music elements in classical music took on a different dimension, and his“five pieces on folk themes for cello and piano”. Tsintsadze, a Georgian composer and cellist who lived in the Georgian Soviet Socialist Republic, presents the elements of Georgian folk music in his works. In the study, based on the interaction with the folk elements in the historical process of classical music,“five pieces on folk themes for cello and piano”are examined; practices are offered for technical passages. In addition, in the third and fourth parts of the work, stylised/abstract versions of makam is encountered in the equal (tampere) sound system, and the similarity is explained theoretically. The study is a qualitative study, and it consists of data collection, document analysis and semi-structured interviews. The meetings took place face-to-face in Georgia with people who previously worked with the composer knowing him in person.