İki değişkenli brenke polinomları tabanlı Szâsz-Kantorovich operatörleri
Szâsz-Kantorovich operators type based on bivariate brenke type polynomials
  1. Tez No: 657216
  2. Yazar: SELİN BEGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜL İNCE İLARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde analiz ve yaklaşımlar teorisindeki bazı temel tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde Brenke tip polinomlar tabanlı Szâsz- Kantorovich operatörlerinin yaklaşım dereceleri, süreklilik modülü, Voronovskaja tip teorem ve Peetre-K fonksiyoneli yardımıyla incelenmiştir. Dördüncü bölümde Brenke tip polinomları tabanlı Szâsz-Kantorovich operatörlerinin iki değişkenli bir genelleştirilmesi tanımlanmıştır. Tam süreklilik, kısmi süreklilik modülü, Lipschitz sınıfından fonksiyonlar ve Peetre-K fonksiyoneli yardımıyla bu operatörlerin yaklaşım hızı hesaplanmıştır. Ayrıca bu operatörlerin ağırlıklı uzaylarda yaklaşımı incelenmiştir. Son olarak, iki değişkenli Brenke tip polinomları tabanlı Szâsz-Kantorovich operatörlerinin genelleştirilmiş Boolean toplamları tanımlanmıştır. Bu operatörlerin Bögel sürekli fonksiyonlar uzayında karma süreklilik modülü ve karma Lipschitz sınıfından fonksiyonlar yardımıyla yaklaşım hızı hesaplanmıştır. Beşinci bölüm sonuç kısmına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis contains 5 chapters. The first chapter is devoted to the introduction In the second chapter, some basic definitions and theorems in analysis and approximation theory are given. In the third chapter, the rate of convergence of Szâsz-Kantorovich operators based on Brenke type polynomials is studied with the help of the modulus of continuity , Voronovskaja type theorem and Peetre's-K functional. In the fourth chapter, the bivariate generalization of Szâsz-Kantorovich operators based on Brenke type polynomials is defined and the degree of approximation of these operators is given in terms of the total and partial modulus of continuity, Lipschitz class and Peetre's-K functional. Further the approach of these operators in weighted spaces has been studied. Finally, the associated generalized Boolean sum operators of Szâsz-Kantorovich operators based on Brenke type polynomials is defined and the degree of approximation in the Bögel continuous functions space is estimated by means of the mixed modulus of smoothness and Lipschitz class. The fifth chapter is devoted to the conclusion.