Dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 olgunluk modeli: Türkiye çimento sektörü üzerine bir uygulama
Digital transformation and Industry 4.0 maturity model: An application on Turkish cement sector
- Tez No: 657221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER GÜRGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde küresel rekabet ortamının yarattığı baskının en fazla hissedildiği alanlardan birisi üretim alanıdır. Özellikle üçüncü endüstri devrimi sonrası yaşanan gelişmeler sonucu üretim ölçekleri artmış, dolayısıyla arz artmıştır. Arzdaki bu artış, maliyetlerin sürekli azaltılmasını zorunlu kılmıştır. Maliyet odaklılığın azami seviyeye ulaşması, işgücü maliyetlerinin çok düşük olduğu Uzakdoğu piyasalarını ön plana çıkarmıştır. Küresel piyasalardaki Uzakdoğu hakimiyetine, mevcut maliyetlerle karşı koyamama kaygısı ile yeni bir endüstri devriminin tanımlanması Avrupa ülkeleri tarafından ortak görüş olarak benimsenmiştir. 2011 yılında Almanya'da, Dünya'nın en büyük ticaret fuarlarından biri olan Hannover Messe'de tanıtımı yapılan“Endüstri 4.0”kavramı, bu alanda çok ses getirmiştir. Bu çalışmanın amacı, çimento sektöründe özelleşmiş bir Endüstri 4.0 olgunluk modeli ortaya koymak ve örnek bir firma üzerinde bu modeli uygulamak, sonuçları irdelemektir. Bu kapsamda, 2019 yılında hisseleri Borsa İstanbul'a kote olan 16 çimento üretim şirketinin çalışanları hedef kitle olarak belirlenmiş ve bir anket gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçlarına göre, dijital olgunluk boyutlarının ağırlıkları ve firmaların bu boyutlarda hangi seviyede oldukları belirlenmiştir. Örnek bir çimento üretim firmasında yapılan uygulama ile, boyutların detaylı içerikleri, mevcut durumları ortaya konmuştur. Firmanın olgunluk seviyeleri Türkiye ortalaması ile karşılaştırılmıştır. Sonraki aşamada, belirlenen stratejiye göre gelişim önceliği ve gelişim planları ortaya konmuştur. Sonuçta; çimento sektörü özelinde otomasyon varlığı, 100 puan üzerinden 96,25 puan ile en yüksek ağırlığa sahip boyut, 16,02 puan ortalaması ile ürünün kişiselleştirilmesi en düşük ağırlığa sahip boyut olarak belirlenmiştir. Türkiye çimento sektörünün, en yüksek olgunluk seviyesine sahip olduğu boyut 3,13 puan ile“IT (Bilgi Teknolojileri) ve veri güvenliği”, 1,00 puan ortalaması ile“Ürünlerin Dijital Özellikleri”en düşük olgunluk seviyesine sahip boyut olarak belirlenmiştir. Boyutlara ilişkin olgunluk seviyelerinin, boyut ağırlıkları ile ağırlıklandırılması sonucunda elde edilen endekse İngilizce çimento sektörü olgunluk modeli anlamına gelen“Cement Industry Maturity Model”kelimelerinin baş harfleri ve 4. Sanayi devrimini temsilen 4.0 rakamının bir araya getirilmesi ile elde edilen CIMM 4.0 endeksi adı verilmiştir. Türkiye'de çimento üretimi alanında faaliyet gösteren şirketlerin ortalama CIMM 4.0 endeksi 2,26 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, one of the areas where the pressure created by the global competitive environment is felt most in the production area. As a result of the developments, especially after the third industrial revolution, the production scales increased, so the supply increased. This increase in supply has made it necessary to reduce costs continuously. The maximum cost focus has brought Far Eastern markets to the fore where labor costs are very low. With the concern of not being able to resist the Far Eastern dominance in global markets with the current costs, the definition of a new industrial revolution has been adopted by European countries as a common view. The concept of“Industry 4.0”, which was introduced in Germany in 2011 at Hannover Messe, one of the biggest trade fairs of the world, made a tremendous impact in this area. The purpose of this study is to present an Industry 4.0 maturity model specialized in the cement sector, to apply this model on a sample company and to examine the results. In this context, employees of 16 cement production companies whose shares are listed on Borsa Istanbul in 2019 were determined as the target audience and a survey was conducted. According to the survey results, the weight of digital maturity dimensions and the level of companies in these dimensions were determined. Detailed contents and current situations of the dimensions were revealed with the application made in a sample cement production company. Firm's maturity levels were compared with the average of Turkey. In the next stage, development priority and development plans were determined according to the determined strategy. After all; In the cement sector, the presence of automation has been determined as the dimension with the highest weight with 96.25 points out of 100 points, and personalization of the product with an average of 16.02 points. Turkey's cement industry, the highest maturity level with that size with 3,13 points,“IT (Information Technology) and data security”, with 1.00 average score of“Digital Properties of the product”is defined as size with the lowest maturity level. The index obtained as a result of weighting the maturity levels of the dimensions with the size weights is called the CIMM 4.0 index, which is obtained by combining the initials of the words“Cement Industry Maturity Model”, which means the English cement industry maturity model, and the number 4.0 representing the 4th industrial revolution. CIMM 4.0 average index of companies operating in the cement production in Turkey was determined to be 2.26.