The impacts of economic sanctions on Iranian women
Ekonomik yaptırımların İranlı kadınlar üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 657288
  2. Yazar: EMİNE GÖZDE TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezin amacı İran İslam Cumhuriyeti'ne yönelik tek ve çok taraflı ekonomik yaptırımların İranlı kadınların ekonomik, siyasi ve sosyal yaşantıları üzerindeki etkilerini tahlil etmektir. Tez yaptırımların literatürde çoğunlukla ele alınan devlet davranışı üzerindeki etkisi yerine toplumsal cinsiyet etkisini tartışacaktır. Çalışmada İran'a yönelik 2010 yılından sonra uygulanan ekonomik yaptırımlar problematize edilmiştir. Ekonomik yaptırımların İranlı kadınların ekonomik, siyasi ve sosyal yaşantıları üzerindeki etkileri genel bir literatür taramasıyla ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çalışma da yaptırımların İranlı kadınlara özgü etkileri olduğunu öne sürmüştür. Ayrıca İranlı kadınların cinsiyetleri nedeniyle hâlihazırda ikincil ve eşit olmayan bir konumda olduklarını ve ekonomik yaptırımların mevcut durumlarını daha da kötüleştirdiğini iddia etmiştir. Bu çalışma yaptırımların İran ekonomisi ve toplumun genel refahında neden olduğu hızlı çöküşün yarattığı dalgalanma etkisiyle kadınları ekonomik, siyasi ve sosyal yaşamda daha kırılgan ve savunmasız hale getirdiğini; ve kadınlara özgü etkilerinin bulunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the impact of unilateral and multilateral economic sanctions towards Iran upon the economic, political and social lives of Iranian women. It will reflect more on gender impacts of the sanctions instead of the impacts of these measures on state behaviour which is the much discussed aspects in the literature. This thesis problematized the economic sanctions implemented against Iran after 2010, and their effects. The gender impacts of the economic sanctions will be provided with general literature review of economic sanctions, Iran and feminist International Relations theory. Previous literatures demonstrate that women are affected by sanctions in different ways, and to different extents. This study argues sanctions beget women-specific effects in Iran, too. It additionally argues Iranian women are already in subordinated and unequal position because of their gender; sanctions deteriorated their situation at hand. This thesis shows that there is a strong causal relation between economic sanctions and deprivations experienced by Iranian women; and there found women specific effects of economic sanctions.