Badmintoncularda ısınmada uygulanan farklı Post Aktivasyon Potansiyalizasyon (PAP) yüklenmelerinin bazı performans parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of different Post Activation Potentiation (PAP) loads applied during warm-up on some performance parameters in badminton players
  1. Tez No: 746929
  2. Yazar: OĞUZ AYGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, badminton sporcularına ısınmada uygulanan farklı post aktivasyon potansiyalizasyon (PAP) yüklenmelerinin dikey sıçrama testi, 30 m sprint testi, çeviklik (T Testi) ve esneklik (otur-uzan eriş) testi performansı üzerine etkisinin belirlenmesidir. Bu çalışmaya 2020 yılında Iğdır ilindeki müsabakalarda ve Türkiye şampiyonasına katılacak olan 18-20 yaş aralığındaki 20 lisanslı, gönüllü erkek badminton sporcusu ile sınırlandırılmıştır. Literatürlere bakıldığında, daha önce yapılan araştırmalarda daha çok bir tekrarlı maksimal kuvvet (1 TM) ile yapılmış squat hareketinin ardı sıra uygulanan değişik dinlenme zamanları veya değişik sayıda tekrarlar ile sıçrama, sprint, çeviklik, esneklik performansları değişik metotlar ile incelendiği görülmektedir. Lakin değişik ağırlıklarla ve değişik yinelemelerle uygulanan yarım squat hareketinin dikey sıçramaya, 30 m sprint, çeviklik ve esneklikle olan bağlarının detaylı incelenip, araştırıldığı bir çalışma spor kaynaklarında görülmemektedir. Bu hedefler gözetilerek uygulanacak olan bu araştırma, sporcuların değişik ağırlıklarla ve değişik yinelemelerle yaptıkları yarım squat hareketinin dikey sıçramaya, 30 m sprint, çeviklik ve esneklik performansı ile bağlarını detaylı olarak araştırmaktır. Çıkan sonuçlarla elde edilen verilerin spor bilimleri kaynakları açısından oldukça önemli bir yer tutması bakımından değerlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of different post activation potentiation (PAP) loads applied to badminton athletes on the performance of the vertical jump test, 30 m sprint test, agility (T Test) and flexibility (sit-reach) test. This study was limited to 20 licensed, volunteer male badminton players between the ages of 18-20 who will participate in the competitions in Iğdır province and Turkey championship in 2020. When we look at the literature, it is seen that in previous studies, jumping, sprinting, agility, flexibility performances with different rest times or different number of repetitions applied after squat movement performed with one repetitive maximal strength (1 TM) were examined with different methods. However, there is no study in sports sources that examines and researches the links of half squat movement applied with different weights and different repetitions to vertical jump, 30 m sprint, agility and flexibility. This research, which will be implemented with these goals in mind, is to investigate in detail the links between the half squat movement performed by the athletes with different weights and with different repetitions to vertical jump, 30 m sprint, agility and flexibility performance. The data obtained with the results is valuable in that it has a very important place in terms of sports science resources.