Ege bölgesinde bağlanma stilleri ile yemek yeme bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between attachment styles and eating addiction in Aegean Region
- Tez No: 657406
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BOZBUĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Profili Çalışması'nda Ege Bölgesi'nde taranacak olan bireylerde Bağımlılık Yükü Formunda Yemek Yeme Bağımlılığı olan kişilerin, bağımlılık özellikleri ile bağlanma biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ek olarak, araştırmada bireylerin cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyleri gibi değişkenliklerine göre bağlanma stilleri ve yeme bozuklulukları arasında bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın evreni Ege bölgesinde yaşayan bireylerden oluşmaktadır. Aynı zamanda kişilerin demografik özelliklerine öğrenmek adına Kişisel Bilgi Formu ve değişkenleri ölçmek adına da Davranış Etkileme Yükü Formu ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T, Anova ve Regresyon Testleri kullanılmıştır. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; bireylerin yaşları bireylerin yeme bozukluğu ölçeğinden aldıkları puanları düşürmekte olduğu, bireylerin kaygılı bağlanma ölçeğinden aldıkları puanlar bireylerin yeme bozukluğu ölçeğinden aldıkları puanları arttırmakta olduğu gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Ayrıca; yüksek düzeyde yeme bozukluğuna sahip olan birinin kaygılı bağlanma ölçeğinden aldığı puanlar düşük yeme bozukluğuna sahip olan ve yeme bozukluğu olmayan bireylerin kaygılı bağlanma ölçeğinden aldığı puanlara göre daha yüksek olduğu ve düşük düzeyde yeme bozukluğuna sahip olan bireylerin kaygılı bağlanma ölçeğinden aldığı puanlar yeme bozukluğu olmayan bireylerin kaygılı bağlanma ölçeğinden aldığı puanlara göre daha yüksek olduğu sonuçlarına varılmıştır. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara yönelik olarak önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study's aim is to examine the relationship between addiction features and attachment styles, for the one's who have Eating Addiction from the Addiction Burden Form, which will be scanned from Turkey Addiction and Mental Health Profile Study Aegean Region. Besides, it is examined that whether there is a discrepancy between attachment styles and eating addiction, with variables such as individuals' sex, marital status and level of education. The population of the study is individuals' who live in Aegean region. Also, according to identify demographic characteristics of students Personal Information Form, and to evaluate variables, Behaviour Influence Burden Form and Affiliation Experience Inventory are applied. Unpaired T, Anova and Regression Tests are used in the analysis of data. When the socio-demographic characteristics analyzed, it is found out that individuals' ages decrease their scores on eating disorder scale, their scores on anxious attachment scale increase their eating disorder scale scores. In addition, it is seen that individuals who have eating disorder have higher scores on anxious attachment scale, than individuals who have low eating disorder and who do not have this disorder type. Also, individuals who have low eating disorder have higher anxious attachment scale scores, than individuals who do not have this disorder type. In the discussion section at the end of the research, suggestions for researchers, psychological consultants working on this field had been proposed on research findings.