İyileşme süreci envanterinin Türkçe formunun geçerlik ve güvenirliği
The validity and reliability of the ;Turkish form of recovery process inventory
  1. Tez No: 657425
  2. Yazar: HAYDAR MEHMET KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÜRHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma ruhsal hastalığı olan, psikiyatri kliniğinde ve toplum ruh sağlığı merkezinde tedavi gören bireylerin ruhsal hastalıktan iyileşme süreçlerini değerlendirmek amacıyla, Jeanette M. Jerrell ve ark. tarafından geliştirilen İyileşme Süreci Envanteri'nin (Recovery Process Inventory) Türkçe formunun geçerlik ve güvenirliğini belirlemek için uygulanmıştır. Araştırma, araştırmayı kabul eden hastanelere bağlı psikiyatri kliniği ve toplum ruh sağlığı merkezlerinde gerekli izinler alındıktan sonra 01.08.2019-31.07.2020 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Araştırma verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, İyileşme Süreci Envanteri ve İyileşme Değerlendirme Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmaya dâhil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmayı kabul eden 250 katılımcıyla soru cevap şeklinde yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Ölçeğin geçerlik ve güvenirlik değerlendirmesinde, dil, kapsam, görünüş, yapı geçerliği ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre İyileştirme Süreci Envanteri öz değerleri 1'in üzerinde olarak 6 faktör olarak tespit edilmiştir. Analizde belirlenen 6 faktörün birlikte maddelerdeki toplam varyansın ve ölçeğe ilişkin varyansın önemli bir kısmını açıkladığı belirlenmiştir. Ölçeğin geçerli olduğu kabul edilmiştir. İyileştirme Süreci Envanterinin (İSE) iç tutarlılık katsayısı Cronbach's alfa değeri 0,828 olarak elde edilerek, ölçeğin güvenilir düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak, İyileştirme Süreci Envanterinin 26 madde ve 6 alt boyutta oluşan Türkçe uyarlaması, geçerli ve güvenilir bir envanter olduğu belirlenmiştir. Envanterin psikiyatri hastalarının iyileşme süreçlerini belirlemek için kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was applied to determine the validity and reliability of the Turkish version of the Recovery Process Inventory developed by Jeanette M. Jerrell et al. in order to evaluate the recovery processes of individuals with mental illnesses who are treated in the psychiatry clinic and community mental health center.The study took place between 01.08.2019-31.07.2020 after obtaining the necessary permissions from the psychiatry clinics and community mental health centers affiliated to the hospitals that accepted the study. Research data were collected using Introductory Information Form, Rocovery Process Inventory and Rocovery Assessment Scale. It was collected by face to face interview method in the form of questions and answers with 250 participants who met the inclusion criteria and accepted the study. Language, scope, face, construct validity and reliability analyzes were performed in the validity and reliability evaluation of the scale. According to the analysis results, the Improvement Process Inventory was determined as 6 factors with eigenvalues above 1. It was determined that 6 factors determined in the analysis together explained a significant part of the total variance in the items and the variance regarding the scale. The scale is considered valid. Cronbach's alpha value of the Cronbach's alpha value of the Recovery Process Inventory (RPI) was obtained as 0.828, and it was concluded that the scale was at a reliable level. As a result, the Turkish version of the Improvement Process Inventory, consisting of 26 items and 6 sub-dimensions, was determined to be a valid and reliable inventory. It is recommended that the inventory be used to determine the recovery processes of psychiatric patients.