Synthesis of biologically important new indole derivatives
Biyolojik öneme sahip yeni indol türevlerinin sentezi
  1. Tez No: 657543
  2. Yazar: ALI RASW HAMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İndol türevleri, heterosiklik bileşiklerin en önemli üyeleridir. İndol içeren çok önemli ve farklı heterosiklikler vardır ve bunlar farklı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Anti-bakteriyel, anti-parazitik, anti-kanser, anti-enflamatuarve anti-tümör olarak kullanılan indol türevleri söz konusudur. Bu çalışmada, yeni indol türevleri tasarlanmış ve sentezlenmiştir. İlk olarak, 3-tiyofenil-indol sentezi için one-pot halkalaşma tepkimesi kullanılmış, ardından iyodo içeren indollerin sentezi için elektrofilik aromatik yerdeğiştirme tepkimeleri uygulanmıştır. Kondenzasyon tepkimesinden önce, aldehit türevlerinin sentezi için Suzuki-Miyaura kenetlenme tepkimesi kullanılmıştır. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapısal karakterizasyonları spektroskopik yöntemler kullanılarak tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Indole derivatives are the most important class in heterocyclic compounds. There is a variety of indole based heterocyclic, and they are used for the treatments of different diseases. They have been used as anti-bacterial, anti-parasitic, anti-cancer, anti-inflammatory and anti-tumor agents. In the present study, novel indole derivatives are designed, synthesized. Initially, one-pot cyclization reaction was used for the formation of 3-thiophenyl-indole, and then electrophilic aromatic substitution reaction was applied to synthesis of iodo-substituted indoles. Before condensation reaction, Suzuki-Miyaura coupling reactions were performed for the synthesis of corresponding aldehyde derivatives. All synthesized compounds were characterized by using spectroscopic methods.