Aslı Tohumcu'nun yapıtlarındaki kadın imgesinin 6. sınıf öğrencilerinin kadına yönelik bakışına olası etkileri
The image of women in the works of Aslı Tohumcu possible effects of 6th year students on the view of women
- Tez No: 657574
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK KANATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Her kültürün kendine özgü olan özellikleri sebebiyle toplumsal cinsiyetlere bakış açısında kültürler arasında farklılıklar görülmektedir. Bizim kültürümüzde de kadına yönelik belirli kalıp yargılar bulunmaktadır. Edebiyat da oluştuğu kültürden etkilendiği için, o kültüre ait izler barındırmaktadır. Bu araştırmanın amacı öncelikle Aslı Tohumcu'nun ''Karadankaçanlar'' ve ''Dünyayı Döndüren Kız'' isimli kitaplarındaki kadın imgelerini belirlemek ve daha sonra 6. sınıfta öğrenim gören 62 öğrencinin ilgili yapıtları inceledikten sonra yapıtlarda yer alan kadın imgelerini belirleme süreci sonunda kadın imgesine yönelik kavramsal gelişimlerini ortaya çıkarmaktır. İki aşamada gerçekleştirilecek olan bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olan durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışmanın ilk evresinde ortaya çıkarılan kadın imgelerinin öğrencilerin yapıtları inceleme öncesi ve sonrası öğrencilerde sahip olunan kadın imgesi kavramının ne oranda ve nasıl değişim gösterdiği ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Araştırmanın ikinci evresi kapsamında yer alacak çalışma grubunun belirlenmesi için amaçsal örnekleme yöntemlerinden elverişli örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu aşamada çalışmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen açık-uçlu anket ile toplanmış olup, verilerin analizinde de betimsel istatistik yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, öğrencilerin yapıtları inceleme öncesinde ve sonrasında sahip oldukları kadın imgelerine dair olumlu yönde ve anlamlı bir değişim dikkat çekmiştir. Bu sonuçlara bağlı olarak çalışmada tartışma ve yorumlar yapılmış; toplumsal hayata ilişkin önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the unique characteristics of each culture, there are differences between cultures in terms of gender perspective. In our culture, there are certain stereotypes against women. Since literature is affected by the culture it originated from, it contains traces of that culture. The aim of this research is to first determine the images of women in Aslı Tohumcu's books titled ``Karadankaçanlar'' and ``Dünyayı Döndüren Kız'' and then to reveal the conceptual developments regarding the female images in the works, after examining the related works of 62 students enrolled in the 6th grade, at the end of the process of determination. The case study design, one of the qualitative research methods, was used in this study, which will be carried out in two stages. It was aimed to reveal to what extent and how the concept of woman image changed in students before and after examining students' works of women images that were disclosed in the first phase of the study. Convenient sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used to determine the study group to be included in the second phase of the study. At this stage, the data of the study were collected by an open-ended questionnaire developed by the researcher, and the descriptive statistics method was used in the analysis of the data. According to the findings of the study, a positive and meaningful change in the images of women that the students had before and after the examination of their works attracted attention. Based on these results, discussions and comments were made in the study; suggestions related to social life are included.