Çevrimiçi arama ve çevrimdışı satın alma: Yeşil ürün satın alma davranışları üzerinde webroomingin etkisi
Online search and offline purchase: The effect of webrooming on green product purchase behavior
- Tez No: 974369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ARMUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde dijitalleşme ile birlikte tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarında köklü dönüşümler meydana gelmiştir. Bu dönüşümün en dikkat çekici olanlarından biri, çevrimiçi ve çevrimdışı alışveriş kanallarının bir arada kullanıldığı çok kanallı alışveriş biçimlerinin artan yaygınlığıdır. Bu bağlamda, tüketicilerin ürünler hakkında çevrimiçi platformlardan bilgi edindikten sonra fiziksel mağazalardan alışveriş yapmalarını ifade eden webrooming alışveriş şekli, pazarlama literatüründe giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Aynı zamanda çevresel kaygıların ve sürdürülebilirlik bilincinin tüketici davranışları üzerindeki etkisinin artması, çevre dostu ürünlere yönelik ilgiyi de artırmaktadır. Gerçekleştirilen bu çalışmada, webrooming davranışının çevre dostu ürün satın alma niyeti üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamında, tüketicilerin webrooming eğilimleri ile yeşil ürünlere yönelik satın alma kararları arasındaki ilişkiler, teorik çerçeve ve ampirik veriler ışığında analiz edilmiştir. Geliştirilen modelin test edilmesi amacıyla 580 katılımcıdan çevrim içi anket yoluyla veri toplanmıştır. Elde edilen veriler, Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) ile analiz edilmiştir. Modelde yer alan değişkenler arasında dokunma ihtiyacı, algılanan risk, çevrimiçi arama kolaylığı, çevrimiçi değerlendirmelerin faydası, zaman ve emek tasarrufu algısı, fiyat algısı, doğru satın alma algısı ve algılanan kullanışlılık gibi faktörler yer almaktadır. Elde edilen bulgular, bu değişkenlerin tüketicilerin webroominge yönelik tutumlarını ve niyetlerini anlamada belirleyici olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, çok kanallı alışveriş davranışları ile sürdürülebilir tüketim eğilimlerinin kesişim noktasında özgün katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, digitalization has brought about fundamental changes in consumer shopping habits. One of the most notable changes is the increasing prevalence of multi-channel shopping, which combines online and offline shopping channels. In this context, webrooming, which refers to consumers shopping at physical stores after obtaining information about products from online platforms, is gaining increasing importance in marketing literature. At the same time, the growing impact of environmental concerns and sustainability awareness on consumer behavior is also increasing interest in environmentally friendly products. This study aims to examine the effect of webrooming behavior on the intention to purchase environmentally friendly products. Within the scope of the research, the relationships between consumers' webrooming tendencies and their purchasing decisions regarding green products were analyzed in light of the theoretical framework and empirical data. Data was collected from 580 participants via an online survey to test the developed model. The data obtained were analyzed using Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM). The variables included in the model are factors such as the need for touch, perceived risk, ease of online search, usefulness of online reviews, perceived time and effort savings, price perception, perceived correctness of purchase, and perceived usefulness. The findings reveal that these variables are decisive in understanding consumers' attitudes and intentions toward webrooming. The study offers unique contributions at the intersection of multichannel shopping behaviors and sustainable consumption trends.