Service learning in high school context: An interpretive synthesis
Lise bağlamında sosyal sorumluluk temelli öğrenim: Bir yorumlayıcı sentez
  1. Tez No: 657611
  2. Yazar: HATİCE GÖNÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMİ AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Sosyal sorumluluk temelli öğrenim, ilk, orta ve yüksek öğretim bağlamlarında giderek daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu öğrenim yaklaşımı deneyimsel ve sosyal-duygusal öğrenmeden karakter ve değerler eğitimine, vatandaşlık eğitiminden eleştirel okuryazarlığa kadar çoklu öğrenme yolları için zemin sağlar. Bu çalışma temel olarak yorumlayıcı sentez yaklaşımıyla sosyal sorumluluk temelli öğrenim kavramını ve uygulamasını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda bu çalışmada, kullanılan belirgin araştırma paradigmalarına dikkat çekerek lise bağlamında yürütülen bir dizi seçilmiş araştırma analiz edildi. Çalışma ayrıca, Butin (2010) tarafından yeniden düşünülen ve kavramsallaştırılan sosyal sorumluluk temelli öğrenim üzerine bazı bakış açıları içeren çalışmalardan elde edilen ikinci dereceden yorumları, odaklanan ana değişkenleri ve yapıları belirleme ve eğer varsa, herhangi bir potansiyel çalışmanın göz önünde bulundurabileceği diğer kavramsal kategorileri analiz etti. Bu çalışmanın sonuçlarından biri, eğitim bağlamlarında kullanılabilecek bir sosyal sorumluluk temelli öğrenim çerçevesi sağlar. Çalışmanın bir başka sonucu ise, daha önce yürütülen çalışmaların öncelikli olarak odaklandığı sosyal sorumluluk temelli öğrenim alanlarına, kullanılan ve kullanılmayanlara araştırma paradigmalarına ve yöntemlerine vurgu yapmaktadır. Çalışmanın nihai sonucu, daha fazla araştırılabilecek sosyal sorumluluk temelli öğrenim alanlarını ve hiç odaklanılmamış alanları vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Service learning is used increasingly in primary, secondary and higher education contexts. It provides platform for multiple learning pathways from experiential and social-emotional learning to character and values education, and from citizenship education to critical literacy. The main purpose of this study was to explore the concept, and practice, of service learning through an approach to interpretive synthesis. To this end, this study analyzed a number of selected research studies conducted in high school context, noting salient research paradigms utilized. The study also analyzed the second-order interpretations, derived from the studies using some perspectives on service learning as rethought and conceptualized by Butin (2010), with a view to identifying major variables and constructs focused on, and highlighting what other, if any, conceptual categories any potential studies might consider. One of outcomes of this study provides a service-learning framework which could be used in educational contexts. Another outcome of the study puts emphasis on the service learning areas the previously conducted studies primary focused on, and the salient research paradigms and methods used, and the ones not used. The final outcome of the study highlights the service learning areas that could be explored further, and the areas that have not been focused on at all.