Kanser şüphesiyle histerektomi operasyonu yapılan kadınların patoloji sonucu bekleme sürecindeki kaygı düzeyleri ve etkileyen faktörler
The level of anxiety and factors affecting it during the waiting period for pathology result women WHO underwent hysterectomy operation for suspected cancer
  1. Tez No: 657705
  2. Yazar: ŞERİFE BASIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR KÖRÜKCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışma kanser şüphesiyle histerektomi olan kadınların patoloji sonucu bekleme sürecindeki kaygı düzeyi ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla kesitsel tipte planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte planlanan araştırmanın örneklemini, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Kadın Doğum Kliniğinde Nisan 2019- Nisan 2020 tarihleri arasında histerektomi operasyonu geçirmiş ve sonrasında patoloji sonucunu beklemekte olan 109 kadın oluşturmaktadır. Veriler postoperatif 3. ve 4. günlerde yüz yüze görüşme tekniğiyle Kişisel Bilgi Formu, Durumluk Kaygı Ölçeği ve Kanser Kaygı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned in a cross-sectional type in order to determine the level of anxiety and factors affecting it during the waiting period for pathology results among women who underwent hysterectomy for suspected cancer. Materials and Methods: The sample of the study planned in cross-sectional type consists of 109 women who underwent hysterectomy operation between April 2019 and April 2020 at the Department of Obstetrics and Gynecology of Akdeniz University Hospital and waiting for the pathology result after the operation. The research data were collected on the 3rd or 4th postoperative day, using face-to-face interview technique, Personal Information Form, State Anxiety Scale, and Cancer Anxiety Scale. The results were analyzed by SPSS and independent groups t test, Mann Whitney U test, Kruskall Wallis and Spearman correlation test were used in the data analysis.