Kronik subdural hematom patofizyolojisinde inflamasyon ve angiogenezde rol alan faktörlerin postoperatif dönemde zamana göre değişimlerinin araştırılması
Investigation of the factors involved in inflammation and angiogenesis in the pathophysiology of chronic subdural hematoma during the postoperative period
- Tez No: 657725
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF TARKAN ÇALIŞANELLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kronik subdural hematom (KSDH) nöroşirürji kliniklerinde sık olarak karşılaşılan bir patolojidir. Yapılmış olan çalışmalar KSDH gelişmesinde muhtemelen dura sınır hücrelerinde meydana gelmiş olan bir hasara ve/veya kanama sonrası meydana gelen koagülasyon kaskadı, fibrinolizis, anjiyogenez ve enflamatuar süreçlerin etkin rol oynadığını göstermektedir. Çalışmamız 2019 kasım ve 2020 temmuz ayları arasında, prospektif randomize olamayan, operasyon endikasyonu olan 11 hastada yapıldı. Hastaların 9'u erkek 2'si kadındı. Opere edilen en yaşlı hasta 93 yaşında en genç hasta 54 yaşındaydı. Hastaların yaş ortalaması 76,27'ydi. Hastaların peroperatif, postoperatif 2. gün ve 4. günlerde subdural boşluktan elde edilen drenaj drenaj mayiisi ve periferik kan numunelerindeki VEGF ve MMP-9 düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Chronic subdural hematoma (CSDH) is a common pathology in neurosurgical practice. Studies show that possible damage to dural border cells and coagulation, fibrinolysis, angiogenesis, and inflammatory processes that occur after hemorrhage play an active role in the development of CSDH. Our study was planned prospectively, and ethics committee approval was obtained. It was performed on 11 patients diagnosed with CSDH in our clinic between November 2019 and July 2020. Of the 11 patients, two women and nine men, the oldest was 93 years old, and the youngest was 54 years old (mean age 76.2 years). V ascular Endothelial Growth Factor (VEGF) and Matrix Metalloproteinase-9 (MMP-9) levels were measured in the drainage fluid taken from the subdural spaces of the patients per-operatively, on the second and fourth days postoperatively, and in peripheral blood samples.