The experimental investigation of photovoltaic system
Fotovoltaik sistemin deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 657750
  2. Yazar: RAMAZAN BURAK DOMURCUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ASKER, PROF. DR. PINAR DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde ihtiyaç duyulan enerjinin büyük bir çoğunluğu fosil yakıtlardan elde edilmektedir. Bu yakıtların gerek çevreye verdikleri zararlar gerekse kaynaklarının sınırlı oluşu, alternatif enerji kaynakları arayışına sebep olmuştur. Güneş enerjisi, dikkat çekici yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir ve enerji ihtiyacını karşılamak ve çevreyi korumak için çözümlerden biri olarak kabul edilmektedir. Fotovoltaik panel sistemleri, güneş enerjisini doğrudan elektrik enerjisine dönüştürmesi gibi avantajı sebebiyle hızla yaygınlaşan önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından biridir. Bu tezde, monokristal ve polikristal güneş panelleri gibi iki farklı tipte fotovoltaik paneller deneysel olarak incelenmiş ve bu panellerin performansı değerlendirilmiştir. Analiz Türkiye'de Aydın ili için yapılmıştır.Deneysel ölçümler, Aydın ilinin hava koşullarında Ağustos ve Eylül aylarında gerçekleştirilmiştir. Ayrıca güneş radyasyonu piranometre cihazı ile ölçülmüştür. Panel yüzey sıcaklığı ise K tipi termokupl kullanılarak ölçülmüştür. Bu çalışmanın temel amacı, elektrik enerjisi üretimi yoluyla Aydın için en uygun panel tipinin belirlenmesi ve böylelikle yatırımcılara ve şirketlere bilimsel veriler sağlamaktır. Sonuçlar, monokristal ve polikristal güneş panelleri için elde edilen maksimum gücün sırasıyla 49.74 W ve 46.13 W olduğunu göstermektedir. Ayrıca monokristal ve polikristal güneş panellerinin maksimum verimi sırasıyla %13.94 ve %12.13 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Most of the energy needed today is obtained from fossil fuels. Both the damages that these fuels cause to the environment and the limited resources have led to the search for alternative energy sources. Solar energy is one of the remarkable renewable energy sources and is considered as one of the solutions to meet the power requirementsand to protect the environment. Photovoltaic panel systems are one of the substantial renewable energy sources which are rapidly becoming widespread due to its advantagesuch asconverting directly solar energy into electrical energy. In this thesis, two different types of photovoltaic panels such as monocrystalline and polycrystalline solar panels are examined experimentally and the performance of these panels isassessed. The analysis is carried out for the city of Aydın in Turkey. The experimental measurements are achieved under the weather condition of Aydın in August and September months. Besides, the solar radiation is measured using a pyranometer device. The panel surface temperature is measured using K type thermocouple. The main purpose of this work is to determine the most suitable panel type for the city of Aydın utilizing electric power generation and thus to provide scientific data to the investors and companies. The results indicate that for monocrystalline and polycrystalline solar panels, the obtained maximum power are 49.74 W and 46.13 W respectively. In addition, the maximum efficiency of monocrystalline and polycrystalline solar panels is determined to be 13.94% and 12.13%, respectively.