Trombositopenin çocuk yoğun bakım ünitesinde görülme sıklığı, transfüzyon gerekliliği ve prognositik gösterge olarak rolü
Frequency in pediatric intensive care unit, transfusion necessity and function as prognostic indicator of thrombocytopenia
- Tez No: 657758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAFFARİ TUNÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM SARAÇ SANDAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU AYGÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç Trombositler hemostatik sürecin önemli elemanlarından birisidir. Trombosit sayısının 150000 mm3'nin altında olması trombositopeni olarak tanımlanmaktadır. Trombositopeni çocuk yoğun bakım ünitelerinde sıkça görülmektedir. Trombositopeninin nedenleri kabaca yoğun bakımda yatışa neden olan patolojinin şiddeti ve özelliğinden dolayı trombosit yapımının azalması, yıkımının artması veya dolaşımda dağılımının değişmesi nedeniyle olmaktadır. Bu çalışmanın amacı çocuk yoğun bakım ünitesinde sık görülen trombositopeninin sıklığını, transfüzyon gerekliliği, altta yatan nedenlerin değerlendirilmesi ve mortalite üzerine olan etkisini incelemektir. Metod Çalışmamız Ocak 2013-Ocak 2019 yılları arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Çocuk Yoğun Bakım ünitesinde yatarak takip edilmiş 1964 hastadan yatışında ve yatışı süresince trombositopenisi görülmüş olan 107 hastanın demografik bilgileri ve labaratuvar değerlerini geriye dönük olarak dosya kayıtları ve elektronik ortam verileri incelenerek elde edildi. Hastalar trombosit sayıları 50000 mm³ altı; Grup 1, 50000-100000 mm³ arası; Grup 2 ve 100000-150.000 mm³ arası ise Grup 3 olarak sınıflandırıldı. İlgili hasta grupları arasında çoklu değişkenler arasında farklar, mortalite üzerinde farklılıklar olup olmaması değerlendirildi. Bulgular Hastaların %53,3 (n= 57)'ü erkek, %46,7(n= 50)'si kız idi. Hastaların yaş ortalaması 84 ay(ort:7 yaş) idi. Çalışmaya alınan hastaların ortalama PRİSM skoru 9,64, ortalama GKS skoru 12,79 ortalama yoğun bakım yatış süresi 6,63 gün olup trombositopeni görülmüş olan hastaların %18,7(n=20)'si eksitus olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim Blood platelets are one of the significant elements of hemostatic process. The situation that platelet count is under 150.000 per mm3 is defined thrombocytopenia. Thrombocytopenia occurs in pediatric intensive care units often. Thrombocytopenia is mainly caused by platelet anabolism decrease, increase of its catabolism or change of its dispersion in circulation by severity and characteristic of the disease causing to stay in intensive care unit. The aim of this study is to analyze the prevalence, transfusion necessity and etiology of thrombocytopenia occurs often in pediatric intensive care unit. Method This study is done by analyzing demographic information and laboratory values of 107 patients with thrombocytopenia fixed in the beginning or during their hospitalization period, who are among 1964 patients followed in Sivas Cumhuriyet University between January 2013 and January 2019, by retrospective records and electronic environment data. The patients were classified as Group 1 for under 50000 platelets per mm³, Group 2 for 50000-100000 platelets per mm³ and Group 3 for 100000-150000 platelets per mm³. It is considered if there are differences between multiple variable factors and mortality differences between the patient groups. Results In this study, 53,3% of the patients (n=57) were male and 46,7% (n=50) were female. Patients' age average was 84 months (7 years). Average PRISM score of the patients was 9,64 average Glasgow Coma Scale was 12,79, average length of staying in intensive care was 6,63 days and it is observed that 18% (n=20) of the patients with thrombocytopenia died.