Keten tohumu yağının yapısal, elektronik ve yalıtım özelliklerinin deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Experimental and theoretical investigation on structural, electronic and insulating properties of flaxseed oil
  1. Tez No: 657769
  2. Yazar: MURAT DOĞANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBLA DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında, Soxhlet yöntemiyle elde edilen keten tohumu yağının kimyasal bileşimi FT-IR, UV-VIS ve GC-MS analizleri yapılarak belirlenmiştir. Yağ asidinin yüksek oranda içerdiği trigliserit molekül yapılarının orbital enerji hesaplamaları teorik olarak gerçekleştirilmiştir. Enerji hesaplamalarında DFT metodu, B3LYP ve B3PW91 fonksiyonellerinin 6-311+G(d,p) temel küme seti seviyesinde çalışılmıştır. Ayrıca keten tohumu yağında en yüksek oranda bulunduğu değerlendirilen Ln-Ln-Ln trigliserit molekülünün elektronik geçişlerinin belirlenmesinde, TD-DFT metodu ile elde edilen veriler deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Teorik olarak elde edilen orbital enerji değerleri, deneysel olarak IEC 60156 standardına göre gerçekleştirilen delinme gerilimi ölçümleri ile değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present thesis, the chemical composition of flaxseed oil obtained by Soxhlet method is determined by FT-IR, UV-VIS and GC-MS analysis. Depending on the fatty acid composition, triglyceride molecular structures with significant amounts have been investigated by performing the theoretical orbital energy calculations. DFT method has been studied at the 6-311+G(d,p) basis set level of the B3LYP and B3PW91 functionals. In addition, Ln-Ln-Ln triglyceride molecule, which is considered to have the highest amount in flaxseed oil, is theoretically studied employing TD-DFT method to investigate the electronic transitions and compare with experimental data. The orbital energy values obtained theoretically are interpreted with the breakdown voltage measurements performed experimentally according to the IEC 60156 standard.