Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde çalışan araştırma görevlilerinde tükenmişlik düzeyi ve ilişkili etmenler
Burnout level and related factors in research assistants working at Sivas Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital
  1. Tez No: 657833
  2. Yazar: GAMZE GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde uzmanlık eğitimini almakta olan araştırma görevlilerinde tükenmişlik düzeylerinin ve ilişkili olabilecek faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla yürütülen tanımlayıcı-kesitsel bir araştırmadır. Araştırmaya Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde dahili ve cerrahi tıp bölümlerinde uzmanlık eğitimini almakta olan toplam 263 araştırma görevlisinin tamamı çalışmaya dahil edilmiştir. Ancak, bunlardan 36'sı (%13,6) araştırmayı kabul etmeme, izinli veya raporlu olma nedenleri ile kapsam dışı kalmış, çalışma 227 (%86,4) tıpta uzmanlık öğrencisi üzerinden yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak 37 sorudan oluşan sosyodemografik veri formu ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizleri SPSS statistics 21.0 programında yapılmıştır. Verilerin analizinde; parametrik test varsayımları yerine getirildiğide t testi, varyans analizi, Tukey testi; parametrik test varsayımları yerine getirilemediğinde Kruskal Wallis, Mann Whitney U testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was a descriptive-cross-sectional study conducted in order to evaluate burnout levels and related factors in research assistants who were receiving their residency training in Cumhuriyet University Faculty of Medicine. A total of 263 research assistants, who were receiving their residency training in internal and surgical medicine departments of Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine, were included in the study. However, 36 (13.6%) of them were excluded from the study due to reasons of not accepting the research, being on leave or on a report, and the study was conducted on 227 (86.4%) residents in medicine. Sociodemographic data form consisting of 37 questions and Maslach Burnout Scale were used as data collection tools in the study. Data analysis was done in SPSS statistics 21.0 program. In the analysis of the data; When parametric test assumptions are fulfilled, t test, analysis of variance, Tukey test; When parametric test assumptions could not be fulfilled, Kruskal Wallis, Mann Whitney U test was applied.