Relativistik dalga denklemlerinin farklı uzay yapılarında çözümleri
Solutions of relativistic wave equations in different space structures
  1. Tez No: 657930
  2. Yazar: YUNUS ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE YAŞUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde relativistik Klein-Gordon ve Dirac dalga denklemlerinin farklı uzay-zaman yapılarındaki çözümleri ile elde edilen enerji öz değerleri ve öz fonksiyonları, Asimtotik İterasyon Metodu (AIM) kullanılarak farklı potansiyel ve potansiyel gibi davranan durumlar için analitik olarak bulunmuştur. Bu metod kullanılarak, manyetik vida dislokasyonlu uzay-zamanda Klein-Gordon denklemi çözümleri, relativistik Aharanov-Casher sisteminin Dirac osilatörüne etkisi, kozmik sicim uzay-zamanı'nda relativistik Aharanov-Casher etkisinin Dirac osilatörü ile etkileşimi sonucu oluşan enerji öz değerleri ve dalga fonksiyonları farklı bir açıdan analitik olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the energy eigenvalues and eigenfunctions obtained by the solutions of the relativistic Klein-Gordon and Dirac wave equations in different space-time structures were found analytically for the situations acting as different potentials and potentials using the asymptotic iteration method (AIM). Using this method, solutions of the Klein-Gordon equation are done in space-time with magnetic screw dislocation. The effect of the relativistic Aharanov-Casher system on the Dirac oscillator and the interaction of the relativistic Aharanov-Casher effect with the Dirac oscillator in the cosmic string space-time resulting energy eigenvalues and wave functions have been found analytically from a different angle.