Finansal gelişmişlik düzeyinin firmaların finansal kısıtları üzerindeki etkisi
The effect of financial development on firms' financial constraints
  1. Tez No: 657971
  2. Yazar: HİLAL KARAHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN HÜSEYİN ÇETENAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Firmaların finansman kaynağına kolaylıkla erişebilmesi ülkelerin finansal gelişmişlik düzeyi açısından önemli bir göstergedir. Firmalar genellikle içsel fon olanaklarına bağlı olarak yatırım ve finansman kararları almaktadırlar. Bunun başlıca nedenlerinden biri aksak piyasalarda ortaya çıkan asimetrik bilgi problemidir. Bu tür piyasa aksaklıkları dış finansman maliyetleri ile iç finansman maliyetleri arasındaki farkın yüksek olmasına neden olur. Dışsal fon maliyetinin yüksek olması nedeniyle bu piyasalarda finansal açıdan kısıtlı firmaların yatırımlarını gerçekleştirilebilmesi büyük oranda firmaların içsel fon yaratabilme yeteneğine yani nakit akışı yaratma imkanına bağlıdır. Bir firmanın yatırımlarının nakit akışlarına büyük oranda duyarlı olması da finansal kısıtlılık derecesini gösterir. Yatırım fırsatı yakaladığında dış finansmana erişmede zorluk çeken bir firma yeterli içsel fona sahip değilse yatırımını bir sonraki döneme ertelemek veya yatırımdan vazgeçmek zorunda kalır. Yüksek finansal gelişmişlik düzeyi, piyasa aksaklıklarının giderilmesini sağlayarak, firmaların dışsal fon maliyetlerini azaltıp, içsel fonlara olan bağımlılığını düşürüp, yatırım yapma olanağını artırmaktadır. Bu tez çalışması, finansal gelişmişlik düzeyinin firmaların finansal kısıtları üzerindeki etkilerini araştırmak için hazırlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, finansal kısıtların olduğu bir piyasada finansal gelişmişlik düzeyinin artmasıyla birlikte firmaların karar verme mekanizmalarında nasıl bir değişiklik olduğunu incelemektir. Bu bağlamda çalışmada 20 farklı ülkenin menkul kıymet borsalarında işlem gören 1264 sanayi işletmesinin 2009-2019 yılları arasındaki verilerinden faydalanılmıştır. İki aşamalı olarak gerçekleştirilen analizin ilk aşamasında ülkeler finansal gelişmişlik seviyelerine göz önüne alınarak kümeleme analizi yapılmış ve iki gruba ayrılmıştır. Daha sonra her bir grup için şirket yatırımlarının nakit akışlarına duyarlılığı Genelleştirilmiş Momentler Metodunun sistem versiyonu kullanılarak tespit edilmiştir. Bulgular, finansal piyasalar geliştikçe firmaların yatırımlarında dışsal fon kaynaklarına daha kolay bir şekilde ulaşabileceğini ya da içsel fonlarına olan bağımlılığın azalacağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The fact that firms have easy access to finance is an important indicator for the financial development level of the countries. Firms usually make investment and financing decisions based on internal funding opportunities. One of the main reasons for this is the problem of asymmetric information that emerges in the imperfect markets. Such market failures result in a high difference between external financing costs and internal financing costs. Due to the high cost of external funds, the ability to make investments in financially constrained firms in these markets largely depends on the ability of firms to create internal funds, that is, the ability to generate cash flows. A firm's sensitivity to the cash flows of its investments also indicates the degree of financial constraint. When a company has difficulty in accessing external financing when it sees the opportunity to invest, it will have to postpone the investment or to abandon the investment if it does not have sufficient internal funds. The high level of financial development ensures the elimination of market imperfections, decreasing the external fund costs of firms, decreasing their dependence on internal funds and increasing their investment opportunities. This thesis study has been prepared to investigate the effects of financial development level on financial constraints of firms. The purpose of this study is to examine how the decision-making mechanisms of firms change with the increase in financial development in a market within concept financial constraints. In this context, the data of 1264 industrial companies traded in the stock exchanges of 20 different countries between 2009-2019 were used in the study. Our analysis performed in two stages. In the first stage, 20 countries were divided into two groups, taking into account their financial development levels. Then, for each group, the sensitivity of cash flows to the corporate investments was determined using the system version of the Generalized Moments Method. The analysis results indicate that firms operating in a financially developed market face less financial constraints.