BIST enerji sektöründe risk profili analizi
Risk profile analysis in BIST energy sector
  1. Tez No: 657970
  2. Yazar: ÇİĞDEM EBRU ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN DEMİRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, 4 Mart 2019 - 6 Mart 2020 döneminde BIST100'de kesintisiz olarak yer alan enerji sektöründe faaliyet gösteren 7 şirkete ait hisse senedinin toplam riskleri içerisindeki sistematik ve sistematik olmayan risklerin“Sermaye Varlıklarını Fiyatlandırma Modeli”aracılığı ile tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu 7 hisse senedinin riske maruz değerinin portföy etkisi dikkate alınarak ve portföy etkisi dikkate alınmadan ölçülmesi de amaçlanmıştır. Çalışmada öncelikle 7 hisse senedinin ve Ulusal Tüm Endeks kapanış değerleri aracılığıyla günlük getiriler hesaplanmış ve tanımlayıcı istatistikler hesaplanmıştır. Sonrasında 722.060 TL'lik varsayımsal portföyün riske maruz değeri hesaplanmıştır. Beta katsayıları bulunduktan sonra toplam riskleri ve toplam riske maruz değerleri, sistematik risk ve sistematik olmayan risk olarak ayrıştırılmıştır. Sonraki aşamada IVaR yöntemiyle portföydeki varlıkların toplam VaR'a yaptıkları katkılar incelenmiş ve 7 hissenin 2'sinin Beta katsayılarının 1'den küçük olduğu, dolayısıyla pazarın sahip olduğu getiriden düşük getiri vaat ettiği, buna karşılık pazarın dalgalanmalarından da daha az etkilendiği görülmüştür. Çalışmada toplam riskin içerisinde sistematik ve sistematik olmayan risklerin payı incelenmiş, ayrıca CAPM regresyon denklemlerini kullanarak risksiz faiz oranı üzerindeki getiride meydana gelecek değişikliklerin hisselere yansımasının ne olacağı tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of determining the systematic and non-systematic risks within the total risks of the stocks belonging to 7 companies operating in the energy sector, which were continuously included in BIST100 in the period of 4 March 2019- 6 March 2020, through the“Pricing Model of Capital Assets”. It is also aimed to measure the VaR of 7 stocks by considering the portfolio effect and without considering the portfolio effect. In the study, firstly, daily returns were calculated through the closing values of 7 stocks and UTUM and descriptive statistics were calculated. Afterwards, the VaR of the 722060 TL hypothetical portfolio was calculated. After calculating the beta coefficients, the total risks and their values exposed to total risk are separated as systematic risk and non-systematic risk. In the next step, the contributions of the assets in the portfolio to the total VaR were examined with the IVaR method and the 10-day VaR was calculated. The beta coefficients were examined, and it was found that 2 of the 7 shares had beta coefficients less than 1, thus promising lower returns than the market had, whereas they were less affected by market fluctuations. In the study, the share of systematic and non-systematic risks within the total risk was examined, and it was estimated that the changes in the return on the risk-free interest rate would be reflected on the shares by using the CAPM regression equations.