İş yükünün tükenmişlik üzerindeki etkisinde iş stresinin aracı rolü
The mediator role of job stress on the relationship between workload and burnout
- Tez No: 658049
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA YOLAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma iş yükünün tükenmişlik üzerindeki etkisinde iş stresinin aracı rolünü kişi-çevre uyumu teorisi kapsamında incelemek amacıyla yapılmıştır. Literatür incelendiğinde ülkemizde iş yüküne yönelik yapılan araştırmaların sınırlı sayıda olduğu söylenebilir. Yurt içi ve yurt dışında yapılan çalışmalara bakıldığında iş yükü, iş stresi ve tükenmişlik üzerine yapılan araştırmaların belirli meslekler üzerinde yoğunlaştığı görülmektedir. Bu araştırmanın özgün yanı iş yükü, iş stresi, tükenmişlik kavramlarını birlikte ele alması ve hizmet sektörü çalışanlarını kapsamasıdır. Yapılan çalışma ile söz konusu kavramlara ilişkin literatüre katkı sağlamaya çalışılacaktır. Araştırma modelinde iş yükü bağımsız, iş stresi mediatör (aracı), tükenmişlik ise bağımlı değişken olarak alınmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da hizmet sektöründe faaliyet gösteren ve kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak ulaşılan 408 işgören oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak anket tekniğinden faydalanılmıştır. Verileri analiz etmek için SPSS programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda iş yükünün: iş stresi, tükenmişliğin duygusal tükenme ile duyarsızlaşma boyutu üzerinde anlamlı ve pozitif etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İş yükü ile tükenmişliğin kişisel başarı boyutu arasında bir ilişki tespit edilememiştir. İş stresinin tükenmişliğin duygusal tükenme ile duyarsızlaşma boyutu üzerinde anlamlı ve pozitif etkisi olduğu belirlenmiştir. İş stresi ile tükenmişliğin kişisel başarı boyutu arasında ise bir ilişki bulunamamıştır. İş yükünün tükenmişliğin duygusal tükenme ile duyarsızlaşma boyutu üzerindeki etkisinde iş stresinin aracı etkisi bulunmaktadır. Çalışma sonunda araştırmacılara, yöneticilere ve işgörenlere çeşitli tavsiyelerde bulunulmuş ve araştırmanın kısıtlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to show the mediator role of job stress on the relationship between workload and burnout in terms of person-environment fit theory. There are limited studies about the workload in Turkish literature. International and Turkish literature demonstrate that the studies about the workload, job stress and burnout mostly focus on specific occupations. This study is unique based on the fact that it takes the workload, job stress and burnout concepts together and consists service sector workers as research participants. Current research aims to contribute to the related literature. Current research model includes workload as the independent variable; burnout as the dependent variable and the job stress as the mediator variable. The participants of the study involve 408 workers from Istanbul's different service industry sectors who are reached via convenience sampling method. Surveys are used as the data collection tool. To analyze data, SPSS program is used. The study demonstrated that workload had a statistically strong and positive effect on the job stress, emotional subscale and desensitization subscale of burnout. No relationship has been found between the workload and personal success subscale of burnout. Job stress had a statistically strong and positive effect on the emotional and desensitization subscales of burnout. No relationship has been found between the job stress and the personal success subscale of burnout. The mediator role of job stress has been found on the relationship between workload and the emotional and desensitization subscales of burnout. Recommendations are provided for the researchers, managers and workers at the end of the study and the limitations of the study are mentioned.