Analyzing the discursive features and syntactic complexity of L2 English learners across the CEFR levels: A corpus based research
İngilizce öğrenenlerin sözcüksel karmaşıklıklarının ve söylemsel unsurlarının Avrupa dilleri ortak çerçeve programı düzeyleri kapsamında incelenmesi: Derlem temelli bir çalışma
- Tez No: 658058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Avrupa'nın çok dilli ve çok kültürlü bir kıta haline gelmesi ve farklı sosyal çevrelerden gelen vatandaşların birbirleriyle etkileşime girmesinden ötürü yeni bir eğitim politikasının gerekliliği ortaya çıkmıştır ve Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve programı da bu sebeple oluşturulmuştur. Dil eğitiminde çok önemli bir çerçeve olmasına rağmen, CEFR araştırmaları, öğrenen dilinin dilbilimsel ve söylemsel yönlerini diğer yabancı dil alanlarına kıyasla daha az inceleme altına almıştır. Bu yönlerle ilgili araştırma boşluğundan yola çıkarak mevcut araştırma, CEFR yeterlilik seviyeleri içinde ve farklı CEFR seviyeleri arasında öğrenen konuşmasındaki sözcüksel karmaşıklığı ve söylemsel özellikleri araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için açık erişimli bir derlemden alınan farklı seviyelerdeki 314 öğrenci konuşma metni sözcüksel karmaşıklık ve söylemsel özellikler açısından analiz edilmiştir. Araştırmada verileri analiz etmek için nitel içerik analizi ve bilgisayar destekli bir araçla nitel analiz yöntemi kullanılmıştır. Öğrenci konuşmasının analizi, (i) sözcüksel karmaşıklık indekslerinin çoğunun CEFR seviyeleri içinde normal olarak dağılmadığını, (ii) metinlerin sözcüksel karmaşıklığının CEFR seviyeleri arasında önemli ölçüde farklılık gösterdiğini, (iii) birçok CEFR seviyelerinde söylemsel özelliklerin normal bir dağılımı olmadığını ve (iv) bağlaçlar ve söylem belirteçlerinin tüm derlemde en çok kullanılan özellikler olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmanın bulgularına dayanarak çeşitli pedagojik çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Common European Framework of Reference (CEFR) was created out of a necessity of a new education policy that arose due to Europe becoming a multilingual and multicultural continent and citizens from various backgrounds starting to interact with each other. Though being a crucial framework in language education, the CEFR research has put linguistic and discursive aspects of learner language across levels under scrutiny rather less compared to other areas of second language literature. Motivated by the research lacuna on these aspects, the current research primarily aims to investigate syntactic complexity and discursive features in learner speech within and across the CEFR levels of proficiency. To achieve this aim, 314 texts of learner speech from an open-access corpus at different CEFR levels were analyzed in terms of syntactic complexity and discursive features. Qualitative content analysis and qualitative analysis with an automated tool were employed in the research to analyze the data. The analysis of the learner speech revealed that (i) most syntactic complexity indices were non-normally distributed within the CEFR levels, (ii) syntactic complexity of the texts differ significantly across the CEFR levels, (iii) not a normal distribution of the discursive features was identified in most CEFR levels, and (iv) connectors and discourse markers were identified to be the features that were used the most in the whole corpus. Several pedagogical implications were drawn based on the findings of the research.