High school biology teachers and bioethics: Awareness, attitudes and teaching practices
Lise biyoloji öğretmenleri ve biyoetik: Farkındalık, tutum ve öğretim uygulamaları
- Tez No: 658059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JENNIE FARBER LANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte biyoteknoloji ve genetik mühendisliği uygulamaları hız kazanmış, özellikle tıp alanında çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Ancak bu uygulamaların taşıdığı riskler ve etik boyutu bilim insanları arasında anlaşmazlığa sebep olmaktadır. Biyoetik kapsamında olan bu uygulamalar lise MoNE müfredatı ve IBDP müfredatı dahilinde öğretilmektedir. Bilim insanları arasındaki anlaşmazlıkların biyoloji sınıflarında da kendini göstermesi muhtemeldir. Bu çalışma lise biyoloji öğretmenlerinin biyoetik farkındalıklarını, biyoetik konularına ve bu konuları öğretmeye karşı tutumlarını ve bu konuları öğretim stratejilerini araştırmaktadır. Böylelikle araştırma biyoetik öğretimine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada nitel ve nicel araştırma yaklaşımlarının birlikte uygulandığı karma yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın verileri betimsel istatistik ve içerik analizi yöntemleri ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, öğretmenlerin biyoetik farkındalığına sahip olduklarını, biyoetiğe karşı tutumlarının pozitif yönde olduğunu ve öğretimi gerçekleştirmek için etkili olduğunu düşündükleri çeşitli öğretim stratejilerinden yararlandıklarını saptamıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the advancement of technology, biotechnology and genetic engineering applications have gained momentum, especially in the field of medicine, very important developments have been made. However, the risks and ethical aspects of these practices cause conflict among scientists. These applications within the scope of bioethics are taught within the high school MoNE curriculum and the IBDP curriculum. Disagreements between scientists are likely to manifest themselves in biology classes. This study investigates the bioethics awareness of high school biology teachers, their attitudes towards bioethics and teaching these subjects, and their instructional strategies. Thus, the research aims to contribute to bioethics education. In this study, the mixed method in which qualitative and quantitative research approaches are applied together was used. The data of the study were analysed by descriptive statistics and content analysis methods. Analysis results determined that teachers have bioethical awareness, have a positive attitude towards bioethics, and make use of various teaching strategies that they think are effective for teaching.