Sinemada görüntü teknolojilerii; sanal gerçeklik sineması
Image technologies in cinema; virtual reality cinema
  1. Tez No: 658087
  2. Yazar: KORAY ER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİHA ELİF DEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Hareketli görüntülerin anlamlı bütünü esasına dayanan sinemanın, temelinde görüntü teknolojileri yatmaktadır. Kaydedebilmek için kamera, gösterebilmek için ise yansıtıcılar kullanılan temel teknolojilerdir. Sinemanın var oluşundan beri içinde yer alan görüntü teknolojileri gelişmeye ve değişmeye devam etmektedir. Bu noktada yaşanan en büyük değişim analogdan dijitale geçiş olmuştur. Dijital teknolojilerin egemen olması ile birlikte yeni kavramlar ve teknolojiler de sinemaya dahil olmuş ve sinemanın serüveninde etkili olmuştur. Konvansiyonel sinemanın bu yolunun paralelinde sanal gerçeklik sineması da kendini var etmiştir. Dijitalleşme ile birlikte görüntü teknolojilerinin hem seri üretimi mümkün olmuş hem de araştırma ve üretim maliyetlerinin azalması ile yenilik arayışları artmıştır. Bunların da etkisi ile sanal gerçeklik teknolojileri erişilebilir hale gelmiş ve sinemaya dahil olmuştur. Halen yeni vasfını koruyan ve değişim, gelişim sürecinin içerisinde olan sanal gerçeklik teknolojileri ile sinema özellikle teknik bakımdan konvansiyonel sinemadan farklı nüanslara sahiptir. Bu çalışmanın amacı sinemada görüntü teknolojilerinin serüvenini ortaya koymak, teknolojik terimleri ve bir filmin ortaya çıkmasında gereken görüntü teknolojilerini açıklamak, sanal gerçeklik sinemasının teknolojilerine değinmek ve konvansiyonel sinema ile aralarındaki farkları ortaya koymaktır. Bu bağlamda sanal gerçeklik filmleri deneyimlenmiş ve teknoloji temelinde ele alınarak incelenmiştir. Bu çalışmanın kapsamı konvansiyonel sinemada görüntü teknolojileri ve sanal gerçeklik teknolojilerinde bir filmin ortaya çıkmasındaki teknolojik unsurlar ile sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cinema, which is based on the meaningful whole of moving images, is based on image technologies. Cameras are the main technologies used to record and reflectors are used to show. Since the existence of cinema, the image technologies in it continue to evolve and change. The biggest change at this point has been the transition from analog to digital. With the domination of digital technologies, new concepts and technologies have also been included in cinema and have been influential in the adventure of cinema. Parallel to this path of conventional cinema, virtual reality cinema has also existed. With digitalization, both mass production of image technologies has been possible and the search for innovation has increased with the reduction of research and production costs. With their influence, virtual reality technologies became accessible and included in cinema. With virtual reality technologies that still retain their new quality and are in the process of change and development, cinema has a different nuance than conventional cinema, especially in technical terms. The aim of this study is to reveal the adventure of image technologies in cinema, to explain technological terms and the image technologies required for the emergence of a film, to address the technologies of virtual reality cinema and to reveal the differences between them and conventional cinema. In this context, virtual reality films have been experienced and examined on the basis of technology. The scope of this study is limited to the technological elements in the emergence of a film in image technologies and virtual reality technologies in conventional cinema.