Eşzamanlı betimleme yoluyla insan figürlerindeki hareketin resimsel yorumlamaları
Pictorial interpretations of movement in human figures through simultaneous description
- Tez No: 658133
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Resim sanatında“hareket”kavramı çeşitli dönemlerde, çeşitli akımlar ve sanatçılar tarafından ilgiyle işlenen önemli bir kavram olmuştur. Geçmişten günümüze kadar ortaya çıkan birçok sanat akımı ve sanatçı, kendine has yöntemlerle hareketi betimleyen eserler ortaya koymuştur. Bunlar arasında en ilgi çekici olan yöntemlerden biri,“eşzamanlı betimleme”yöntemidir. Tez kapsamında yapılan resimlerde de bu yöntemden faydalanılmıştır. Bu çalışmanın amacı insan figürlerindeki belli bir ruh halini yansıtan jest ve mimik hareketlerinin betimlendiği resimsel uygulamalar oluşturmaktır. Araştırma sürecinde nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup; kitap, dergi, makale, tez gibi çeşitli kaynaklardan literatür taraması yapılmıştır. Bu süreçte elde edilen bilgiler neticesinde hareketin plastik sanatlardaki ele alınış biçimleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde tezin amacı, önemi, problem durumu gibi konulara değinilmiş, ikinci bölümde tezin temelini oluşturan hareket kavramının ve eşzamanlı betimlemenin sanatta kullanımına yönelik yapılan araştırmalara değinilmiş, üçüncü bölümde tez kapsamında yapılan resimlerin oluşum sürecine ve resimlerle ilgili genel açıklamalara değinilmiştir. Dördüncü bölümde de tez kapsamında yapılmış olan resimler ve çözümlemelerine yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise literatür araştırması ve tez kapsamında yapılan resimler hakkındaki sonuçlara değinilmiştir. Dördüncü bölümde konulan uygulama çalışmaları 15 adet tuval resminden oluşmaktadır. Bu resimleri oluşturmak için önce fotoğraflar çekilmiş, daha sonra eskizler oluşturulmuş, uygulamaya karar verildikten sonra tuval üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bu süreçte, ortaya özgün resimler koymak arzusuyla her bir resimde farklı biçimsel arayışlar yapılmıştır. Dolayısıyla yapılan ilk resim ile son resim arasında biçimsel açıdan değişerek ilerleyen bir süreç görülmektedir. Sonuç olarak; tez kapsamında yapılmış olan resimler ile aynı kaygılarla yapılmış olan farklı sanatçı eserleri arasında benzer noktalar olduğu kadar farklı noktaların da olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of“movement”in the art of painting has been an important concept in various periods, processed with interest by various currents and artists. Many art movements and artists that have emerged from the past to the present have produced works describing movement in their own way. One of the most intriguing methods among them is the“simultaneous deding”method. This method was also used in the pictures made within the scope of the thesis. The aim of this study is to create illustrative applications in which gestures and gesture movements reflect a certain mood in human figures. Qualitative research method was used in the research process; literature reviews were conducted from various sources such as books, journals, articles, dissertations. As a result of the information obtained in this process, it was tried to reveal the ways in which the movement was handled in plastic arts such as painting, sculpture, photography. This thesis study consists of four parts: in the first part, the purpose of the thesis, its importance, problem status are discussed, in the second part the researches on the use of the concept of movement and simultaneous description that form the basis of the thesis in art are discussed, and in the third part the formation process of the paintings made within the scope of the thesis and general explanations about the paintings are mentioned. In the fourth part, the paintings and analysis made within the scope of the thesis are included. In the conclusion section, the results about the literature research and the pictures made within the scope of the thesis are mentioned. The application works in the fourth section consist of 15 canvas paintings. To create these pictures, photos were taken first, then the snails were created, and after the application was decided, studies were carried out on the canvas. In this process, different formal searches were made in each picture with the desire to put out original pictures. Therefore, a process is seen that changes from a formal point of view between the first picture and the last picture. As a result; It has been observed that there are similar points as well as different points between the paintings made within the scope of the thesis and the different artist works made with the same concerns.