High school students' level of knowledge and attitudes towards the use of technology in biology classrooms
Lise öğrencilerinin biyoloji sınıflarında kullanılan teknoloji ile ilgili bilgileri ve teknolojiye karşı tutumları
- Tez No: 658152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARMAĞAN ATEŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çağımız teknolojisinin hızlı gelişimi sayesinde daha fazla teknoloji aracı eğitim alanında kullanılmaya başlanmıştır. Teknolojinin ve araçlarının eğitimde kullanımı, öğrencilerin derslere karşı olan tutumlarını etkilemektedir. Bu nedenle, teknoloji ve araçları öğrencilerin daha iyi eğitim ortamlarına sahip olmalarına ve öğrenimlerini geliştirmelerine olanak sağlamak için eğitim alanında da kullanılmaktadır. Bu çalışma, lise öğrencilerinin (N= 612, %58 kız ve %42 erkek öğrenci) biyoloji sınıflarında kullanılan teknoloji ve teknoloji araçlarını, teknoloji araçları ile ilgili bilgilerini ve teknoloji araçlarına karşı tutumlarını araştırmayı amaçlamıştır. Bu nicel tasarım yöntemi çalışmasında, Ankara ilindeki dört farklı liseden veri toplamak için anket kullanılmıştır. Anket verilerinin sonucunda, biyoloji sınıflarında en çok kullanılan teknoloji araçlarının video, animasyon ve interaktif beyaz tahta olduğu görülmüştür. Katılımcılardan erkek öğrencilerin, biyoloji sınıflarında kullanılan teknoloji ve teknoloji araçları hakkındaki bilgilerinin, kız öğrencilerin bilgilerine kıyasla daha fazla olduğu görülmüştür. Ancak, biyoloji sınıflarında kullanılan teknoloji ve teknoloji araçlarına karşı tutumları açısından kız öğrencilerin tutumlarının, erkek öğrencilerin tutumlarına göre daha olumlu olduğu görülmüştür. Son olarak, öğrencilerin teknoloji bilgisi ile takip ettikleri program arasında zayıf bir ilişki olduğu bulunmuştur. Öte yandan, öğrencilerin teknolojiye yönelik tutumları ile takip ettikleri program arasında bir ilişki görülmemiştir. Bu tezde lise düzeyindeki öğrencilerin biyoloji derslerinde kullandıkları teknoloji ve teknoloji araçlarına olan bilgisi ve teknolojiye yönelik yaklaşımları çalışılmıştır. Çalışma sonuçlarının hem öğretmenler hem de eğitim programlarını geliştiren çalışanlara yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Through the rapid development of technology of our age more technology tools are used in the field of education. In education, the use of technology and its tools affects students' attitudes towards lessons. Therefore, technology and its tools have been used in the education field to provide opportunities for students to have better educational environments and to improve their learning. This study aims to investigate high school students' (N= 612, 58% female and 42% male students) level of knowledge and attitudes towards the use of technology in biology classrooms. In this quantitative study, a questionnaire was used to collect data from four different high school in Ankara province. As a result of this study, the most used technology tools in biology classrooms are video, animation and interactive white board. In terms of gender difference, it was concluded that male students' knowledge level of technology and its tools used in biology classrooms are higher than female students. However, it was explored that female students' attitudes are more positive than male students' attitudes in biology classrooms. Finally, there is a weak correlation between students' technology knowledge and the program that they follow in schools. On the other hand, there is no relationship between students' attitudes towards technology and the program that they follow. Considering the results, the present study suggests that the technology and its tools used in high school biology classrooms will be useful in informing teachers and educational program developers about students' level of technology knowledge and attitudes towards technology.