Kılıçkuyruk (Xiphophorus helleri) ve plati (X. maculatus) balıklarının termal tolerans parametrelerinin belirlenmesi
Determination of thermal tolerance parameters of swordtail (Xiphophorus helleri) and platy (X. maculatus)
  1. Tez No: 658179
  2. Yazar: ALİ ÖZDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmada üç alıştırma sıcaklığında Kılıçkuyruk (Xiphophorus helleri) ve Platinin (X. maculatus) termal tolerans parametreleri belirlenmiştir. 20, 24 ve 28°C alıştırma sıcaklıklarında Platinin CTMin değerleri sırasıyla 8.82, 10.22, 11.03°C iken, Kılıçkuyruğun 9.38,11.53, 13.23°C; Platinin CTMax değerleri 37.41,39.19, 40.52°C iken, Kılıçkuyruğun 36.94, 38.89, 40.07°C olarak gerçekleşmiştir. Buna göre alıştırma sıcaklıkları balıkların alt ve üst sıcaklık toleranslarını 3-4°C etkilemiştir. CTMin ARR değerleri alıştırma sıcaklıklarına bağlı olarak Kılıçkuyrukta 0.42-0.42, Platide 0.20-0.34 arasında değişirken, CTMax ARR değerleri Kılıçkuyrukta 0.29-0.48, Platide ise 0.33-0.44 arasında değişmiştir. Platinin termal tolerans poligon alanı (232°C2) Kılıçkuyruktan (217.3°C2) biraz daha yüksek bulunmuştur. İki balık türünün alt sıcaklık toleranslarının düşük olması, kışın su sıcaklığının 10°C'ye düştüğü subtropikal iklimlerde bu balıkların coğrafik dağılımlarını ve yetiştiriciliklerini sınırlar.
Özet (Çeviri)
Thermal tolerance parameters of Swordtail (Xiphophorus helleri) and Platy (X. maculatus) at three acclimation temperatures were determined in the study. The CTMin values at 20, 24 28°C acclimation temperature were 8.82, 10.22, 11.03°C respectively for Platy and 9.38,11.5, 13.23°C for Sworstail, while CTMax values were 37.41,39.19, 40.52°C for Platy and 36.94, 38.89, 40.07°C for Sworstail. Accordingly, acclimation temperature affected the lower and upper temperature tolerances of fish by 3-4°C. The CTMin ARR values varied between 0.42-0.42 in Sworstail and 0.20-0.34 in Platy, While CTMax ARR ranged between 0.29-0.48 in Sworstail and 0.33-0.44 in Platy depending on acclimation temperature. Thermal tolerance polygon area of Platy (232°C2) was slightly higher than that of Swortail (217.3°C2). The fact that both fish species have lower temperature tolerances is limits their geographic distribution and aquaculture in subtropical climates where the water temperature drops to 10°C in winter.