Anti-hareket egzersiz uygulamalarının kas aktivasyonu ve seçilmiş bazı performans parametreleri üzerine etkisi
The effect of anti-movement exercises on muscle activation and some selected performance parameters
- Tez No: 658197
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EMİN KAFKAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Anti-hareket uygulamalarının omurga korunumunu sağlayabileceği ifade edilmesine rağmen, kassal aktivasyon kalıpları ve performans testleri açısından etkileri bilinmemektedir. Bu nedenle araştırmanın amacı; anti-hareket egzersiz uygulamalarının kas aktivasyonu, gövde dayanıklılığı ve seçilmiş bazı performans parametreleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmaya, toplam 36 erkek katılımcı dâhil edildi. Katılımcılar, anti-hareket, dinamik hareket veya kontrol grubu olarak üç farklı gruba randomize yöntem ile ayrıldı ve 12 birimden (6 hafta X 2 gün) oluşan antrenman sürecine dâhil edildi. Antrenmanlar öncesi ve sonrasında uygulanan gövde dayanıklılık testi süreleri, saha performans test skorları, medyan frekansı ve kas aktivasyon değerlerinin karşılaştırılmasında iki yönlü tekrarlı ölçümlerde varyans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Although it is stated that the anti-movement practices can protect the spine, their effects are unknown in terms of muscular activation patterns and performance tests. Therefore, the aim of this study is to examine the effects of anti-movement exercise practices on muscle activation, trunk endurance and some selected performance parameters. Material and Method: A total of 36 male participants were included in the study. Participants were randomly assigned to groups as anti-movement, dynamic movement, and control and included in the training process consisting of 12 units (6 weeks x 2 days). Trunk endurance test times, field-performance test scores, median frequency and muscle activation values applied before and after training were evaluated using two-way repeated analysis of variance.