The utopian education system and its impact on the free will of the individual and society in selected dystopian novels
Seçilmiş distopik romanlarda ütopik eğitim sistemi ve bireyin ve toplumun hür irade üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 658211
  2. Yazar: ABDULLAH AL-HURMUZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İdeal bir yaşantı, kadim bir insan arzusudur. Platon'un Cumhuriyet'i, böyle bir arzunun ilk edebi yansımasıdır. 1516'da Sir Thomas More bu tür durumları ele almak için ütopya adı verilen bir terim icat etti. Böylesine pastoral bir duruma daha derin bir bakış mükemmelliğin sadece bir görünüm olduğunu ortaya koyuyor ve bu da eğitim gibi baskıcı sistemler tarafından kontrol edilen bir toplum varlığını kanıtlıyor. Bu baskıcı sistemler ütopyayı ütopyanın zıt durumu olan distopyaya dönüştürür, bu sayede bireyler özgür iradelerini uygulama becerisine sahip olamazlar. Bu nedenle, bu çalışma eğitim sisteminin ütopik toplumlardaki etkisini ve özgür iradeyle ilişkisini Aldous Huxley'nin Cesur Yeni Dünya ve Anthony Burgess'in Otomatik Portakal adlı romanlarında analiz ediyor. Her iki roman da yukarıda belirtilen temaları ayrı bağlamlarda ele almaktadır. Otomatik Portakal ütopik eğitim sisteminin tüm toplumun özgür iradesi üzerindeki etkisini gösterirken, Cesur Yeni Dünya da birey üzerinde böyle bir etkiyi ortaya koymaktadır. Bu tezin amacı, ütopik eğitim sisteminin bireylerin özgür iradelerini uygulama yeteneği üzerindeki olumsuz etkilerini romanlar üzerinden incelemektir.
Özet (Çeviri)
Living in a perfect ideal state is an old desire of man. Plato's Republic is the first literary reflection of such a desire. In 1516, Sir Thomas More invented a term to address such states called utopia. However, a deeper look into such an idyllic state reveals that perfection is just an appearance, and basically these states prove a society controlled by oppressive systems such as education. These oppressive systems turn the utopia into dystopia which is the opposite state of utopia, whereby individuals have no ability to practice their free will. Hence, this study analyzes the impact of education system in the utopian societies and its association with the free will in the two dystopian novels: Brave New World by Aldous Huxley and A Clockwork Orange by Anthony Burgess. Both novels address the themes mentioned above in separate contexts. The first novel demonstrates the impact of the utopian education system on the free will of the whole society, and the other demonstrates such an impact on the individual. The purpose of this analysis is to involve the two novels in a discussion to highlight the adverse implications of the utopian education system on the ability of the individuals to practice their free will.