Riyazü's-Salihin'de zayıf olduğu iddia edilen rivayetlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the rumours alleging weak hadiths of Riyad'us-Saliheen
  1. Tez No: 658213
  2. Yazar: SAMET ONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 416
Özet
Bir hadis çalışması olan bu tezde,“Riyâzü's-Sâlihîn”de zayıf olduğu iddia edilen rivayetler incelenmiştir. Tezin giriş bölümünde Nevevî'nin hayatı ve“Riyâzü's-Sâlihîn”in içeriği incelenmiştir. Birinci bölümde“Riyâzü's-Sâlihîn”de zayıf olup takviye edilemeyen hadisler incelenmiş, ikinci bölümde ise“Riyâzü's-Sâlihîn”de zayıf olup takviye edilebilen hadisler incelenmiştir. Sonuç bölümünde araştırma sonucunda ulaşılan bilgiler detaylıca açıklanmıştır. İncelenen hadislerin ilk önce tahrici yapılmış, ardından senedleri incelenmiştir. Senedleri incelenen hadislerin sıhhati hakkında âlimlerin ne gibi hükümler verdiği de araştırılmıştır. Bu araştırma sonucunda“Riyâzü's-Sâlihîn”de zayıf olup takviye edilemeyen hadislerin sayısının 54, zayıf olup takviye edilebilen hadislerin sayısının ise 54 olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which is a hadith study, the narrations claimed to be weak in“Riyad'us-Saliheen”were examined. In the introduction part of the thesis, the life of Nevevî and the content of“Riyad'us-Saliheen”are examined. In the first chapter, the hadiths that were weak but not reinforced in“Riyad'us-Saliheen”were examined, and in the second section, the hadiths that could be strengthened weakly in“Riyad'us-Saliheen”were examined. In the conclusion part, the information obtained as a result of the research is explained in detail. First of all, the hadiths analyzed were devised and then their scripts were examined. It has also been investigated what judgments the scholars make about the soundness of the hadiths whose scripts are examined. As a result of this research, it has been revealed that the number of hadiths that are weak but cannot be reinforced is 54, and the number of hadiths that can be reinforced is 54.