İkinci ürün mısır tarımında şeritvari toprak işleme metoduyla ekim üzerine araştırmalar
Research on planting with strip tillage method in maize as a second crop
- Tez No: 65825
- Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET İKİNCİ ÜRÜN MSIR TARIMINDA ŞERİTVARİ TOPRAK İŞLEME METODUYLA EKİM ÜZERİNE ARAŞTIRMA AL1TNÖZ, Ziya Yüksek Lisans Tezi, Tarım Makinaları Bölümü Tez Yöneticisi : ProfDr.Numan SUNGUR Bu araştırmada ikinci ürün mısır tarımında halen bitki koruma ve bakım makinaları grubunda yer almakta olan frezeli ara çapa makinası ile ekim makinaları grubundan olan pnömatik hassas ekim makinası kombinasyonu oluşturularak, şeritvari toprak işleme metoduyla ekim gerçekleştirilmiştir. Deneme sonuçlarına göre geleneksel toprak işleme metoduyla gerçekleşen verim değerleri ile şeritvari toprak işleme metodu arasında önemli bir farkın gözlenmediği ortaya çıkmıştır. Frezeli ara çapa makinasının universal kullanımı, şeritvari toprak hazırlama sistemi sayesinde toplam arazinin yansının işlenmesi ile enerji tasarrufunun sağlanması, erkencilik ve kısmen erozyona mani olunması bakımından, ilk kez uygulanmış olan bu sistemin yaygınlaşması ile ülke genelinde büyük bir katma değer sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RESEARCH ON PLANTING WITH STRIP TILLAGE METHOD IN MAIZE AS A SECOND CROP ALTINÖZ, Ziya Msc Thesis, Agricultural Engineering Department Advisor : Prof.Dr.Numan SUNGUR In this research, planting was made with strip tillage method in maize as a second crop by using the combination of a rotary row tiller which is in the group of plant protection and maintenance machines, and a precision drill which is in planting machines group. According to the results of the experiments, there wasn't found any yield difference between conventional and strip tillage methods. Regarding universal use of the rotary row tiller, energy save by minimising the area to be tilled with the help of strip tillage, and time save and partially erosion prevention, this system which practised first time benefit the whole nation when its use will widely recognised.