Fazla kilolu veya obez olan astım tanılı hastalarda astım kontrolü ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of asthma control and quality of life in overweight or obese patients with asthma
  1. Tez No: 658258
  2. Yazar: MİNE CEYLAN DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN BAYDAR ARTANTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Giriş: Obezite, hem ülkemizde hem de dünya genelinde prevalansı giderek artan bir hastalıktır. Obezitenin astım hastalığının oluşumunda ve kontrolünde etkisinin olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. Bu çalışmada fazla kilolu veya obez olan astımlı hastalarda astım kontrolü ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışma Kasım 2020-Ocak 2021 tarihleri arasında Ankara merkezdeki Yenimahalle Dr. Mehmet Tanju Saka ve Keçiören Şevkat 1 No'lu Aile Sağlığı Merkezleri'ne başvuran daha önceden astım tanısı almış, 18-65 yaş arasında çalışmaya katılmayı kabul eden 100 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil olan bireylerin 50'si normal kiloda olup, 50'si fazla kilolu veya obezdi. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve bazı sağlık durumu ile ilişkili özellikleri hazırlanan anket formu aracılığıyla yüz yüze görüşme yöntemiyle elde edildi. Fiziksel aktivite yapma durumu birinci basamakta fiziksel aktivite anketi ile yaşam kaliteleri SF-36 ile, astım kontrol durumu ise Astım Kontrol Testi ile değerlendirildi. İstatistiksel analizde SPSS for Windows 20 kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity is a disease with an increasing prevalence both in our country and around the world. It has been shown in many studies that obesity has an effect on the formation and control of asthma. In this study, evaluation of asthma control and life quality in overweight or obese patients with asthma has been aimed. Material and Method: In this study, one hundred patients, willingly participating, differing between the ages of 18 and 65 who applied to Mehmet Tanju Saka and Keçiören Şevkat No. 1 Family Health Centers in central Ankara between November 2020-January 2021, also who were previously diagnosed with asthma were included in the study. Fifty of the participants were healthy in terms of weight. The rest of the participants were slightly overweight or obese. Sociodemographic characteristics and some health status-related characteristics of the participants in the study were obtained by face-to-face interview method using a questionnaire form. Physical activity status was evaluated with a primary care physical activity questionnaire. The life quality was evaluated with an SF-36, and the asthma control status has been evaluated with the Asthma Control Test. for statistical analysis SPSS for Windows 20 was used.