İskeletsel sınıf ı ve sınıf ııı bireylerde mandibula vekondillerin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi iledeğerlendirilmesi
- Tez No: 658339
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN GİRAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamızda farklı iskeletsel yapıya sahip olan hastaların mandibula kondillerinin ön-arka, iç-dış uzunlukları ile kondil ve mandibula hacimlerinin hesaplanması, oranlanması ve karşılaştırılması amaçlandı.Çalışma grubu İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral Diagnoz ve Radyoloji ABD arşivinin retrospektif olarak incelenmesi ile elde edilen 30'u kadın, 20'si erkek 50 hastanın Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi görüntülerinden oluşmaktadır. ANB açısına göre iskeletsel Sınıf I (00≤ ANB ≤40 ) ve iskeletsel Sınıf III (ANB ≤ 00 ) hastalar çalışmamıza dahil edildi. Alınan veriler Mimics 17.0® (Materialise, Leuven, Belçika) programı yardımı ile üç boyutlu hale getirildi. Daha sonra bu üç boyutlu model üzerinden ölçümler yapıldı.İki hasta grubunda da sol kondil hacmini sağ kondil hacmi ile kıyasladığımızda, sol kondil hacminin anlamlı olarak büyük olduğu bulundu. Uzunluk kıyaslamalarında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Sınıf I hastaların mandibula hacmi Sınıf III hastaların mandibula hacminden büyük bulunmasına rağmen, kondil/mandibula hacim oranı Sınıf III hastalarda anlamlı derecede yüksektir.Bu bulgular sonucunda kondil ve mandibula hacminin sadece iskeletsel farklılığa bağlı olamayacağı, bireylerin kişisel farklılıklarını da dikkate alarak, kondil ve mandibulanın oran olarak değerlendirilmesinin daha belirleyici olacağı düşünülmektedir. Çıkan sonuçlar kondil gelişiminin değerlendirilmesini sağlayacak ve tedavi aşamasında ortodontistlere yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In our study our aim was to calculate, equate and compare the anterior-posterior, medial-lateral lengths of mandibular condyles and mandibular volumes of patients with different skeletal types.The study group consisted of Cone Beam Computed Tomography images of 50 patients (30 female and 20 male) obtained from a retrospective study of the archives of the Department of Oral Diagnosis and Radiology of the Istanbul Aydın University Dentistry Faculty. According to ANB angle, skeletal Class 1(00≤ ANB ≤40 ) and skeletal Class III ((ANB ≤ 00 ) patients were included in our study. Volumetric measurements were performed by using a three dimensional tomography modelling program ((Mimics® 17.0 (Materialise, Leuven, Belgium). In both groups, the left condylar volume was significantly higher when compared with the right condyle volume. There is no significant difference in length comparisons of patients. Although the mandibular volumes in Class I patients is higher than mandibular volumes in Class III patients, the volume of condyle / mandible ratio is statistically significantly higher in Class III patients. As a result of these findings, it is considered that the condylar and mandibular volume can not only depend on the skeletal difference, but also the individual differences of patients. Condyle and mandibular ratio is tought to be more decisive when determining the treatment plan. The results in our study will help to evaluate the development of the condyle and help orthodontists in the treatment planning.