Prosopagnozi hastaları için yüz tanıma özellikli bir tedavi ve destek sistemi tasarımı
Design of a treatment and support system with facial recognition ability for prosopagnosia patients
  1. Tez No: 658345
  2. Yazar: MUHAMMED BALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Prosopagnozi (yüz körlüğü) dünya üzerinde çok seyrek görülen bir hastalık olmasına rağmen hastaların yüzleri tanıyamaması sebebiyle dramatik sonuçlar doğurur. Hastalar doğuştan veya travma sonucu oluşan bir lezyon nedeniyle yüzleri ayırt edemezler. Bu çalışma beynin plastisite özelliğinden faydalanır. Plastisite beynin yeni uyaranlar aracılığıyla nöronal bağlantılarının yeniden yapılandırılması anlamına gelir. Beyin yeni uyaranlar aracılığıyla sahip olduğu nöronal bağlantıları yeniden yapılandırabilir. Bu yeni uyaran türü beyinde plastisiteye neden olur ve sinyaller yeni oluşan bağlantılar aracılığıyla çalışmayan beyin bölgelerine ulaşır. Bu çalışmada prosopagnozi hastalarının yüzleri tanıyabilmesi için tedavi ve destek amaçlı, yüz tanıma özelliğine sahip bir sistem tasarlanmış ve bu sistemin tedavi amacıyla kullanılabilmesi için iki ayrı yöntem önerilmiştir. Tasarlanan sistemin ürettiği sinyaller hastaya yüksek maliyetli stimülatörlerin yerine baskı devre üzerinde gerçeklenmiş bir stimülatör devresiyle ve anot katot vazifesini yerine getiren elektrotlar ile derileri üzerinden gönderilmiştir
Özet (Çeviri)
Although prosopagnosia (face blindness) is a very rare disease in the world, it has dramatic consequences because patients cannot recognize faces. Patients cannot distinguish faces due to congenital or traumatic lesions. This study takes advantage of the plasticity property of the brain. Plasticity refers to the restructuring of the brain's neuronal connections through new stimuli. The brain can reconstruct the neuronal connections it has through new stimuli. This new type of stimulus causes plasticity in the brain, and signals reach non-functioning brain areas through newly formed connections. In this study, a system with facial recognition feature was designed for treatment and support for prosopagnosia patients to recognize faces, and two different methods were proposed to use this system for treatment. The signals produced by the designed system were sent to the patient through a stimulator circuit implemented on the printed circuit instead of high-cost stimulators and electrodes that fulfill the anode-cathode function over their skin.